Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu


Premenstruel Sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasına bir hafta kala ortaya çıkar ve adet görülmesiyle birlikte sıkıntılar azalır ve birkaç günde kaybolur.

Adet öncesi sıkıntılar özellikle yetişkin üreme çağındaki kadınların %60’ nın karşılaştığı bir sorundur ve bazen normal hayatını engelleyen bir durumdur. Kadınların pek çoğunda şikayetler dayanılır ölçüdedir ama bir kısmında sıkıntı dayanılmaz boyutlara gelebilir. Her ay sürekli olduğu düşünülürse kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Amerika’da yapılan istatistiksel çalışma bu ülkede kadınların adet öncesi dönemlerinde daha fazla suç işlediklerini ortaya koymaktadır. Aynı raporda tıbbi ya da psikiyatrik bir hastalık nedeniyle hastaneye yatırılan kadınların, intihara teşebbüs eden kadınların, çocuklarını normalde önemsenmeyecek ufak bazı şikayetler nedeniyle doktora götüren kadınların önemli bir kısmının adet öncesine yakın günlerde oldukları görülmektedir.

PMS'nin nedeni tam olarak belli değildir. Mineral yetersizliği (magnezyum, çinko), vitamin yetersizliği (A, B vitaminleri), hormonal dengesizlik (progesteron hormonu yetersizliği), vücutta aşırı sıvı tutulumu, prostaglandin ve nörotransmitter adı verilen kimyasal maddelerin dengesizliği ve psikosomatik nedenler belirtilerin ortaya çıkmasında muhtemelen etkin roller üstlenmektedirler


Belirtileri:

  • Ruhsal çökkünlük

  • Yorgunluk hissi

  • Aşırı uyuma eğilimi

  • Çevreye ilginin azalması

  • Duygu durumunda dalgalanmalar

  • Sinirlilik

  • Gerginlik; fiziksel ve duygusal

  • Hassaslaşma

  • Alınganlık gösterme

  • Ağlama eğilimi

Homeopatik Çözümler

Homeopati, PMS sırasındaki pek çok sıkıntıyı  gidermek için iyi seçenektir. PMS tedavisinde bazı beslenme değişiklikleri yapmak; spor ve egzersiz yapmak tedaviyi hızlandıracaktır. Homeopatinin olmazsa olmazı yapısal tedavidir. Yapısal tedaviye kadar PMS durumlarında en sık kullanılan birkaç remediyi paylaşmak isiyorum. Bu remedilerin düşük potensleri 30 CH gibi kullanılabilir. PMS başlangıcında kullanılmaya başlanıp her adet döneminde  şikayetler bitene kadar tekrarlanır.

Calcarea carbonica

Çok üşüyen, kolay terleyen, nemli ayakları olan kadınlara daha uygundur. Uterusta ağrı, vaginada yanma ve sütümsü akıntı vardır. Memelerde acı vardır. Korku dolu, endişeli ürkektir. Meşguliyet içindedir. Cinsel isteği azdır. Sinirlidir. Adet dönemlerinde bel ağrısı, migren, çarpıntı ve rahatsız edici rüyalar olabilir.

Natrum uriaticum

Üzgün, endişeli, sinirli ancak gözyaşı yok.  Yaygaradan ve teselliden hoşlanmaz. Işık çakmaları şeklinde migren, çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik olabilir. Yorgunluk vardır. Göz kapaklarında ağırlık, seğirme olabilir. Hipoglisemi gözlenebilir. Sabah saatlerinde daha kötüdür, sıcak oda ve güneş kötüleştirir. Açık hava ve su iyi gelir. Tuz isteği olur.

Pulsatilla

Depresif, sulu gözlü, hassas, şefkat isteyen kimselerdir. Üşür, esner ve esnetir. Vertigo (baş dönmesi) ve bulanık görme olabilir. Asit reflüsüyle birlikte mide ağrısı, sanki midesinde taş varmış hissi olabilir. Sıcak ve yağlar, akşam saatleri kötüleştirir; açık hava, şefkat, ağlamak iyi gelir.

Lycopodium

Üzüntülü, iç çeken endişeli insanlardır. Kolay sinirlenen kişilerdir. Karında gaz ve ağrı olur. Sabaha karşı 4 ‘te uykudan uyanır, sıcaklık kötüleştirir. Yorgunluk, zayıflık üşüme vardır. Bel ağrısı, baş ağrısı ve bacaklarda ağırlık hissi olabilir. Düşük özgüveni gizleyen kibir ve baskın karakter olabilir.

Lachesis

Burun kanaması, baş ağrısı ve vertigo olabilir. Sıcaktan bitkin düşmüş, bayılmış halde olur ve ishal eşlik eder. Sinirli, gözü yaşlı, huzursuzdur. Açık hava iyi gelir. Konuşkan, alaycı ve kıskanç biridir. Yüksek cinsel arzusu vardır. Uykudan sonra, sıcakla ve basınçla kötüleşir; kanama başlayınca düzelir.

Sepia

Üzüntülü ve ağlamaklıdır, kaçıp uzaklaşmak yalnız olmak ister. Sinirli, huzursuz ve bitkindir. Akıntısı vardır. Kolik eşlik eder ve aşağıya doğru ağrı yapar. Uykusuzdur. Genital organlarda şişlik hisseder. Yoğun baş ağrıları olabilir. Susuzluk ve akneler de olabilir.