ADHD /HİPERAKTİVİTE SENDROMU VE HOMEOPATİ

ADHD /HİPERAKTİVİTE SENDROMU VE HOMEOPATİ

Okul çağındaki çocukların %20’sine hiperaktivite sendromu tanısı konuluyor.  Attention deficit hyperactivity disorder(ADHD) ; dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu olarak bilinen bu duruma her geçen gün daha fazla tanı konulmaya başlandı. Çocukluk çağında ailelerin yaramaz çocuk dediği bu çocuklar okula başladıktan sonra okul başarısı düşük, sınıfa uyum sağlamıyor diye hiperaktivite tanısı alıyor ve maalesef çok ağır ilaçlar kullanmaya başlıyorlar.

Bu çocukların ortak özelliği çok hareketli olmak, düşünmeden hareket etmek, uzun süre bir şeye odaklanamamak, düşük motor beceri,  öğrenme zorluğu olarak sayılabilir. Bu çocuklara bugünün tıp bilgisiyle kokain ya da amfetamin gibi etki gösteren son derece tehlikeli yan etkileri olan ilaçlar kullanılmaktadır.

Homeopatik destek alan çocuk yan etkisiz doğal bir yöntemle kısa sürede sağlığına kavuşacağından methylphenidate ya da amefetamin benzeri ilaçlara ihtiyacı kalmayacaktır. Çocukların en sevdiğim yanı henüz çok fazla kirlenmemiş temiz metabolizmaları olması ve tedaviye çok daha hızlı yanıt vermeleridir. Bu kadar zor bir hastalık uygun homeopatik destekle hiç ilaçsız kısa sürede normale dönecektir. Homeopatinin sevdiğim yanı ise kişinin karakterinde bile gözle görülür belirgin değişiklikler yaratıp insanın çok daha huzurlu ve iyi hissetmesini sağlamasıdır.

Homeopati gözüyle hiperakitivite sendromuna bakacak olursak eğer; benzerin benzerle tedavi prensibini hatırlamak gerekir. Hiperaktivite özelliği olan homeopatik maddelerin bazılarını ve aralarındaki farkı anlamak gerekecek.  Bu maddelerden hangisi en çok kişinin özelliklerine benziyorsa o maddenin homeopatik hazırlanmış formunu tedavide kullanıyoruz.  Hiperaktivite, dikkat eksikliği, yıkıcı davranış özellikleri ortak olan bazı maddelere göz atalım şimdi.

Stramonium: Çok korku doludur. Saldırgandır çünkü kendisinin zarar göreceğinden korkar. Yalnız kalmaktan, karanlıktan, köpekten korkar. Geceleri kabus görür ağlayarak uyanır. Yabancıların yanında utangaçtır. Agresif ve sinirli çocuklardır. Zeki çocuklardır ve yıkıcı davranışlar gösterirler. Etraflarına ve kendilerine zarar verirler.

Tarentula: Aşırı derecede huzursuzdur. Sürekli hareket eder, zıplar, titrer, yuvarlanır. Çok aceleci ve sabırsızdır. Müzik ve dans, ritm onu rahatlatır. El ve bacaklarda sürekli bir hareket vardır. Kurnaz ve yıkıcıdır. Parlak renkleri sever. Dokunulmak, gürültü ve soğuk onu daha da kötüleştirir.

Veratrum Album: Dikkat çekmeyi sever. Egoisttir. Hiperaktif zeki çocuklardır. Hayatın anlamı, Allah, tanrı gibi kendinden büyük soruları ve merakları vardır. Kavgacı, ısrarcı, kurnazdır ve kabadır.  Kural tanımaz utanmaz bir çocuktur. Çalar, yalan söyler. Huzursuz ve meşguldür ancak boş işler yapar. Buz yemeyi sever.

Tubeculinum:  Çok zeki, hareketli ancak çabuk sıkılır. Sürekli değişiklik ister, seyahat etmeyi sever. Koşmayı sever. Yıkıcıdır, hayvanlara karşı acımasızdır. Kurnazdır; bilerek ve isteyerek zarar verir. Kedi ve köpekten korkar.  Takıntılı olabilir. Sürekli açtır.

Anacardium: Aşırı özgüven eksikliği. Sürekli kendini ispat etme isteği. İki yüzü vardır, melek ve şeytan. Antisosyal özellikler gösterir. Kalpsiz ve duygusuz görünür. Çoçukça davranışları vardır, yıkıcı olabilir. Konsantrasyon sorunu vardır, karar vermekte güçlük çeker.

Burada adı geçen homeopatik ilaçlar kullanılanın sadece bir kısmıdır. Hiperaktivite sendromu yapısal bir durum olduğundan yapısal tedavi gerekmektedir. Potens ve doz seçimi ne kadar süreyle kullanılacağı ve ne kadar takip edileceği bilgisini homeopata bırakmak lazım. Acil durumlar için kendi başınıza homeopatik tedavi alabilirsiniz ancak böyle yapısal durumlar için homeopat bir doktor kontrolünde gitmek en iyisidir.