ARTRIT:ROMATİZMAL EKLEM AĞRISI

ARTRIT:ROMATİZMAL EKLEM AĞRISI

ARTRİT: Romatizmal eklem ağrısı

Halk arasında romatizma olarak adlandırılan eklem rahatsızlıklarını biz daha çok şu başlık altında topluyoruz: Artritler;

1- Sebebi belli olmayan poliartritler: Romatoid artrit, Ankilozan spondilit, psorotik artrit, …

2- Romatizmal ateş

3- Dejeneratif eklem hastalıkları: Osteoartrit

4-Konnektif doku hastalıkları

gibi sınıflandırılabilirler. Homeopatlar açısından eklem ağrısının bu sınıflardan hangisine girdiğinin çok da önemi yoktur. Homeopati ağrının şekli, seyri, nereleri tuttuğu ve akut mu kronik mi olduğu ile  ilgilenir. Dolayısıyla ağrıyı ve bütünüyle kişiyi tedavi eder  verdiğimiz hastalığın ismiyle ilgilenmez.

Artritler toplumun  genelinde; sadece Türkiye'de değil dünyanın genelinde en çok iş gücü kaybına ve ilaç tüketimine neden olan hastalıklardır. Hayatında herkes en az bir kere eklem problemi yaşar. Akut eklem ağrılarında sorun hem homeopatiyle hem de modern tıpla hızla çözülür ve sorun teşkil etmez. Ancak kronik eklem problemleri modern tıpla tedavi edilemeyen hastalıklar grubundadır. Modern tıpla ancak hastanın ağrısı bir miktar azaltılır ve yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılır. Ne yazık ki tam bir tedavi henüz bulunamamıştır. Homeopatiyle bozulmuş eklem deformitelerinin dahi düzeldiği gözlenmektedir. Hasta yalnızca ağrısından kurtulmaz hastalıktan da tamamen kurtulabilir.

En sık gözlenen şikayetler:

Eklemlerde ağrı, küçük, büyük eklemlerde

Eklemlerde tutukluk, eklem katılığı,

Eklemde şişlik, kızarıklık

Etkilenen eklem bölgesinde zayıflık

Eklem şeklinde bozulma, deformasyon

Etkilenen eklemin fonksiyonlarında bozulma

Nemli havalarda sızlama

 

Romatoid Artrit, psoritik  artrit gibi durumlar ototimmun hastalıklar grubundandır ve immun sistemin bozuk olduğu hastalık grubudur. Sadece eklemlerde değil, vücudun başka sistemlerinde de ciddi sıkıntılara yol açar.  Tedavisi modern tıpla imkansız, homeopatiyle de uzun ve zahmetlidir. Homeopatinin genel kuralı da budur. Bir hastalık ne kadar eski,  ne kadar uzun zamanda ortaya çıkmışsa tedavisi de o denli uzun ve zahmetli olacaktır. Akut bir eklem ağrısı saatler hatta dakikalar içinde iyileşirken romatoid artrit tedavisi 6 ay - 2 yıl gibi bir süre devam edebilir.

Aşağıda akut eklem hastalıkları ve kronik eklem hastalıklarında sık kullanılan homeopatik ilaçlara bazı örnekler vereceğim ancak hiçbiri reçete niteliğinde değildir. Şikayetiniz olduğunda homeopatınıza danışmanız hem sizin hem de homeopati için faydalı olacaktır. Homeopatinin sizde işe yaraması bakımından doğru ilacı almak deneme yanılma yöntemine göre daha faydalı olacaktır.

 

AKUT ARTRİTLER

Aconitum Napellus: Ani gelişmiş eklem şişliği ve ağrısında çok iyi gelecektir. Önemli nokta ani olması vakanın başında olmamız. 2 gün geçtikten sonra işe yaramaz ise o zaman başka bir remedi seçilmelidir.

 

Apis: Eklem şiş, kızarık. Eklem sıvısı artmış ödem var ve yanıcı ağrı var. Şişliğe bağlı gergin ve parlak bir cilt varsa, hasta huzursuz ve mutsuzsa,  ağrıyan yerine dokunulmasını istemiyorsa çok iyi bir seçenektir.

 

Arnica montana: Her türlü travmada ilk akla gelecek ilaç. Travma sonrası oluşmuş eklem sorunlarında, spor yaralanmalarında ve uzun yorucu bir günün ardından kullanılabilir. Trekking yaptıktan sonra mesela.

 

Rhus tox: Nemli havada artan ağrıların her türlüsünde kullanılır. Kronik eklem ağrısı olan birinde nemli havalarda sızı, eklem tutukluğu mevcutsa düşük potenste ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Akut durumlarda her zaman düşük potensler kullanılır ve tekrar etmek gerekebilir. Kullanım şeklini size göre homeopatınız belirler.

 

KRONİK ARTRİT

Calc Flour:  Sert nodüller veya kemik çıkıntıları vardır. Eklemlerde ve eklem kılıfında şişme vardır ve eklem hareketsiz kalmıştır. Halluks vagus gibi çıkıntılı durumlarda da kullanılabilir. Şikayetler soğuk havada kötüleşiyor, hareketle kötüleşiyor, sıcakla ve dinlenmekle iyileşiyorsa iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

 

Calc Phos: Eklem problemi olan özellikle bebek ve çocuklarda. Önemli özelliği kemikler kırılacak kadar zayıf. Ağrı ve donukluk omuzda ve boyun bölgesindedir.  Kemikleşmeyi artırmak için de kullanılır. Büyüyen çocuklarda kemiklerdeki büyüme ağrısı için de kullanılır.

 

Causticum: Eklem katılığı, deformite ve kontraksiyonlarla karakterize ağrılarda, uzun süren felçlerden sonra gelişmiş eklem deformitelerinde. Donuk omuz, piyano ya da daktilo hastalığı, menisküs yırtıkları ve donuk omuzda da kullanılır. Kronik romatoid artrit gibi eklem deformitesiyle giden hastalıklarda, ankilozan spondilit gibi kronik hastalıklarda başarıyla kullanılır.

 

Colchicum aut:  Mevsim değişiklikleri çok önemli. Böyle  zamanlarda şikayet artıyorsa akla gelmeli. Gut ve gastrointestinal şikayetler birlikteyse,  küçük eklem tutulu varsa ve ağrı yer değiştiriyorsa iyi bir seçenek olabilir.

 

Arenea diaderma: Özellikle topuklarda ağrı var. Nemli havalar çok kötü gelir, deniz kenarında olmak şikâyetlerini artırır. Topuk dikeninde de düşünülebilir.

 

Kronik hastalıklarda kullanılan homeopatik ilaçlar en az 200 CH potens olmalıdır ve bu kadar yüksek potensleri hekim kontrolü olmadan kullanmak doğru değildir. Burada sadece bu tür durumlarda kullanılan ilaçlara örnek verdim. Nemli havalardan etkilenen eklem ağrısı için 20-30 çeşit homeopatik ilaç var. Bir örnek vaka anlatarak aslında nasıl davranıyoruz bir bakalım.

 

Hasta 41 yaşında bir bayan. Romatoid artrit tanısı almış ve kortizon tedavisi görmüş. Geldiğinde şikâyetleri olduğunda ağrı kesiciler içiyor ancak başka tedavi almamaktaydı. Ağrıları küçük eklemlerde özellikle elinde görülmekteydi. Nemli havalarda özellikle kötüleşiyordu. İlk geldiğinde rhus toxa uyan bir ağrısı olduğu için 30 CH potens verildi. Ancak ağrıları azalmadı. Nemli havalarda şikâyetleri devam ediyordu. Hasta genç olduğu için henüz eklem deformiteleri oluşmamıştı. Hastadan daha uzun ve derin bir anamnez alındıktan sonra hastaya Nat Mur 200 CH verildi. Hastada 1 hafta sonra uçuk çıktı. Verdiğimiz ilaca bağlı olduğunu düşündüğümüzden  uçuğu için ilaç vermedik ve krem pomad gibi basit yöntemlerle bekledik. 1 ay sonra baş ağrısı ve genel depresif halinde düzelme oldu. Tedaviden bu zamana 7 ay geçti ve eklem ağrısı şikâyeti henüz olmadı. Hiç bir şey vermeden takip etmeye devam ediyoruz. Açıkçası henüz laboratuar testlerini tekrarlamadık. Klinik olarak izlemeye devam ediyoruz. Henüz çok genç olduğu için hastalık geçmişi fazla olmadığı için tedaviye hızlı yanıt verdi. Her zaman bu kadar hızlı yanıt alınamıyor, özellikle de uzun zaman geçmiş ve yineleyen kortizon tedavisiyle baskılanmış vakalarda. Otoimmun hastalıklarda tıp fakültesinde öğretilen kortizon kullanmaktır. Kortizon hastalıkları baskılar ve bir süre sanki tedavi olmuş gibi hasta kendini iyi hisseder . Tamamlayıcı tıp açısından bakıldığında baskılanmış bir hastalığı tedavi etmek en zor iştir. Otoimmün hastalıklar homeopati açısından tedavi edilebilir hastalıklar grubundandır. Kortizonla baskılanmamış hastalıklar bizim açımızdan tedaviye daha iyi yanıt veririler. Umarım modern tıp öğretileri de kısa süre içinde revize edilir.