Baş Ağrısı

Baş Ağrısı

Baş ağrısı en sık görülen ağrı şeklidir. Baş ağrısı akut veya kronik olabilir. Akut (ani başlayan) baş ağrılarının nedeni farklıdır bu yüzden tedavisi de farklıdır. Baş ağrısının tedavisinde öncelikle nedeni belirlenmelidir. Beyin tümörleri, beyin kanaması, glokom, hipertansiyon gibi nedenler akut baş ağrısı yapabilir. Bu tür durumlarda hızla nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Ancak bizim ilgilendiğimiz en sık görülen baş ağrılarının % 90 ‘nı oluşturan migren, gerilim tipi ve küme tipi baş ağrısı , trigeminal nevralji   gibi kronik (6 aydan uzun süre devam eden) baş ağrılarının tedavi yaklaşımı başka olmalıdır.

AKUT BAŞ AĞRISI

Akut baş ağrısı hava değişikliği; stres, uykusuzluk gibi nedenlere bağlı başlayabilir. Böyle durumlarda kullanılacak popüler  homeopatik remedilerin bir kısmını anlatmak istiyorum. Ancak akut baş ağrısının çok ciddi hastalıkların sebebi olabileceği akılda tutulmalı ve geçmeyen akut  baş ağrılarında mutlaka doktor kontrolü yaptırılmalıdır.

Akut durumlarda 6CH, 12CH, 30CH potens dozlardan ağrı geçene kadar saat başı alınabilir. Kalıcı tedavi için yapısal homeopatik tedavi gereklidir ve bunun için de homeopatik görüşme gereklidir.

Belladona

Ani başlayan, yoğun ve  şiddetli baş ağrısı varsa iyi bir seçenek olabilir. Soğuk, güneş, ilaçlar, migren  başlamasına sebep olmuş olabilir. Burun kanaması eşlik edebilir. Hastanın kırmızı bir yüzü olabilir ve huzursuzdur. Zonklayıcı, şiddetli korkunç kaçma isteği oluşturan; çıldırtıcı bir ağrı vardır. Bu ağrı hareketle, ışıkla, gürültüyle artıyor, karanlıkla, uzanmakla ve basınçla iyi oluyorsa bellodona iyi bir seçenektir.

Bryonia

Sabah sabah ilk hareketle başlayan ağrı. Öfke, stres, kahve ya da kabızlık ağrıyı başlatabilir. Patlayıcı tarzda yanlarda ya da ön tarafta bir ağrıdır. Hastanın işle ilgili endişeleri vardır. Kuru ağız ve susuzluk hissi vardır, kafası da sıcaktır. Başın ya da gözlerin yavaş hareketi, dokunma kötüleştirir, basınç uygulamak, temiz hava ve kafanın sıcak tutulması iyi gelir.

Gelsemium

Bulanık görme, baş dönmesi, sıcak yüz vardır ve hasta üşüyordur. Başın arka tarafında ağırlık vardır ve öne doğru yayılıyordur ya da sıkı bir bant gibi sıkıştırıyordur. Beraberinde kişide fiziksel ve zihinsel durgunluk, güçsüzlük varıdır. Nemli hava, soğuk, güneş, endişe ve hareket ağrıyı artırır; idrar yapmak ağrıyı azaltır.

Nux vomica

Sindirim problemleri, hazımsızlık, alkol, ilaçlar, uykusuzluk ve öfke ağrıyı başlatan sebep olabilir. Kabızlık vardır, öfke doludur. Spazmlar, stres ve tansiyon yüksekliği, üşüme vardır. Soğuk, hareket ve dokunmak kötüleştirir, sıcak hava ve sarıp sarmalanmak iyi gelir.

KRONİK BAŞ AĞRISI

Migren

Baş ağrısı 4-72 saat sürüyorsa ataklar halinde geliyorsa, tek taraflı ve zonklayıcı tarzda ise, ışığa ve sese hassasiyet gelişiyorsa hareketle artıyor beraberinde bulantı kusma varsa migren olabilir. Bazen migren auralı olabilir yani ağrı öncesi ışıklar, renkler görme gibi görsel belirtiler olabilir. Uluslararası baş ağrısı cemiyeti baş ağrılarını sınıflamış ve 7 tip migren tanımlamış ve tanı kriterleri geliştirmiştir.

Gerilim tipi baş ağrısı

Süresi değişken, sıkıştırıcı tarzda genellikle hafif veya orta şiddette beraberinde ışık hassasiyeti gibi görsel belirtileri olmayan başağrısıdır. Nedenine yönelik tartışmalar sürmekle birlikte stres, kas krampları, boyun ve sırt bölgesindeki tetik noktalardan kaynaklandığı düşünülmektedir..

Küme tipi baş ağrısı

Toplumda daha az görülür. Aşağıdaki kriterleri taşıyan beş atak arka arkaya gelmişse küme tipi baş ağrısı denir.

  • göz bölgesinde ya da taraf belirtisi gösteren; yani sağda ya da solda sabit; çok şiddetli ağrı müdahale edilmeden 15 - 180 dakika sürmüşse,

  • ağrı ile birlikte ağrı bölgesinde gözü örten tabaka kanlanmış, gözyaşı, burun tıkanıklığı, burun akması, alında terleme, göz bebeğinde küçülme, göz kapağı sarkması, göz altı şişliği varsa,

  • atak sıklığı iki gün içinde aniden günde 8 atağa kadar değişkenlik gösteriyorsa,

  • baş ağrısı herhangi başka hastalıktan kaynaklanmıyorsa küme tipi baş ağrısından söz edilebilirTrigeminal nevralji


Şimşek hızıyla yayılan ve yüzde kısa bir süre kasılmaya neden olan yakıcı şiddette bir ağrı türüdür. Kısa süreli olan bu ağrı ataklar şeklinde görülür. Çoğunlukla belirti göstermeden ortaya çıkar. Çoğunlukla ağrı diş bölgesinde olduğundan gereksiz diş çekimlerine neden olabilir. Yüzde hafif bir dokunma bile şiddetli ağrı şeklinde algılanır.


HOMEOPATİK ÇÖZÜM


Homeopatide  baş ağrısını başka türlü sınıflandırırz. Yukarıdakilerden hangisi olursa olsun biz baş ağrısnın karakterine bakıp ağrının karakterine uyan homeopatik remediyi veririz. Kalıcı bir tedavi için yapısal klasik homeopatik tedavi gerekmektedir. Bunun için de uzun bir görüşme gerekmektedir. Aşağıda ismi geçen remediler ağrı sırasında kullanacağınız ve ağrıyı geçirmek içindir. Migrenin ve diğer hastalıkların kalıcı tedavisi için yapısal homeopatik tedavi gerekmektedir.


Argentum nitricum

Çok çalışmak, yorgunluk, göz yorgunluğu, şeker, çaba ve mide problemleri ağrının başlamasına sebep olabilir. Önde ya da tek tarafta olur, mengeneyle sıkıştılıyormuş gibi bir ağrı olur. Kafa genişlemiş ve oyulmuş gibi bir his. Baş dönmesi ve donukluk olabilir. Düşmekten, yüksekten ve kalabalıktan korkan, itici ve obsesif olabilir. Sıcak ve zihinsel çalışma ağrıyı kötüleştirir, açık hava, ve basınç uygulamak iyi gelir.


Cocculus

Uykusuzluk, fiziksel ya da duygusal gerginlik ve yolculuk başlatabilir. Başın arkasında, ağırlaşmış bir kafa  halsizlikle birlikte olabilir. Kusma, tirteme, uyuşukluş eşlik edebilir. Kafa vücuttan ayrıymış gibi boş hissedilebilir. Suçlu hissetmek, başkaları için endişe etmek , başkalarının kabalığına içerlemek bu hastaların özelliği olabilir. Konuşmak, hareket, gürültü ağrıyı kötüleştirir; sıcak iyi gelir.


Natrum uriaticum

Yanıp sönen ışıklar başlatabilir. Duygusal sebepler, güneş, sıcak baş ağrısı yapar. Başın ön tarafında ya da yanlarda olur. Çekiçle vuruluyormuş gibi, zonklayıcı ağrı. Kuru ağız ve susuzluk, bulantı, solukluk eşlik eden semptomlar olabilir. Üzgün, hüzünlü ,duygularını içe atan biridir. Sıcak, hareket, baskılanmış yas kötüleştirir. Temiz hava iyi gelir.


Sepia

Kadınların adet dönemlerinde, menapozda, ışıkta, öğün kaçırınca başlayan baş ağrısnda iyi bir seçenektir. Başın önünde ya da tek tarafta ağrı ve kafada ağırlık vardır. Midenin boş gibi hissedilmesi, sırt ağrısı olabilir. Depsesif ve umutsuz görüntüsü varıdr. Kendini meşgül etmeye ihtiyacı vardır. Herşeye kayıtsız gibidir. Uzanmak, hareket, soğuk, ve mens kötüleştirir, açık hava dinlenmek iyi gelir.


Lachesis

Sabah saatlerinde, güneşten, soğuktan, alkolden ve premenstrual sendromdan ağrı başlayabilir. Saplanıcı tarzda ritmik bir ağrıdır. Tek taraflı genellikle solda ağrı olur. Kafanın tepesinde sıcaklık hissi. Konuşkan, canlı ve şüpheci, öfkeli hastalar olabilir. Uyumak, güneş  ağrıyı kötüleştirir, uzanmak ve mensin başlaması ağrıyı azaltır.