Carcinosin

Carcinosin

Homeopatik bir remedidir.  Homeopatide bazı ilaçlar hasta dokulardan hazırlanırlar buna nosod denir. Carcinosin bir nosoddur; kanserli meme dokusundan hazırlanır.  Nosodların ana teması umutsuzluktur. Carcinosin bazı kanser hastalarında ve ailesinde kanser olanlarda kullanılabilir. Ancak genel olarak kişinin karakteri analiz edilerek remedi verilir. Örneğin meme kanserine yakalanan kişilerin karakter özelliği kendileri hariç herkese vermesidir; herkesi memnun etme çabası içinde sürekli verirler, hayır demeyi pek bilmezler.

Louise L.Hay; düşünce gücüyle tedavi kitabında kanser için derin acı, uzun süren kırgınlık, açıklanamayan sır ya da hüzün bedeni yer bitirir, diyor. Çok sevgili homeopati hocamız da, “Psikolojide kanser bedenin depresyonudur”, der.  

OSHO; “Akıl ve beden ayrı değildir, elmanın iki yarısıdır. Seni fizyolojik açıdan etkileyen şey aklını da etkiler. Psikolojik olarak yaptığın şey de bedenini etkiler.  Beden aynı enerjinin katılaşmış hali; aklın da bu enerjinin sıvı halidir. Bedeninin etkilenmesine izin vermeden öfkelenmeyi deneyin asla başaramazsınız. Öfkelenmeniz için gereken nefes ritmine gerek vardır. Beden gözle görülen ruhtur ve ruh gözle görünmeyen bedendir. Beden ve ruh birbirinin parçasıdır”, der.

Ünlü homeopat Rajan Sankaran “Remedilerin Ruhu” kitabında carcinosin ihtiyacı duyan insanlar için şöyle demiş: “Sıklıkla genç yaştan itibaren çok şey üstlenme, kendisinden çok  fazla beklenti olması, ebeveyn kontrolünün çok olması şeklinde hikaye bulunur. Bu beklentiler doğrultusunda yaşamaya çalışırlar ve son derece iyi performans göstermek için olağanüstü çaba gösterirler. Hayal kırıklıklarını, hakimiyetlerini bir tür boyun eğme, vazgeçme gibi kabul ederler ve hassasiyetlerini göstermeksizin tüm acılarını içinde biriktirme eğilimi gösterirler. Sağlık konusunda büyük anksiyeteleri ve kanser başta olmak üzere büyük hastalık korkuları vardır”. Carcinosine ihtiyaç duyanların en belirgin özellikleri bunlardır. Hayatlarını başkalarına adarlar, görev ve sorumluluk duyguları güçlüdür. Bunların yanı sıra çok  da hassas ve alıngan olmalarına rağmen asla gösteremezler. Haksız bir eleştiri onları hasta edebilir. Bu yüzden alerjik belirtiler ve astım sıklıkla gözlenir. Öfkeleri ve üzüntüleri  bu şekilde ortaya çıkabilir. Çok sempatik ve cana yakın insanlardır.

Sonuç olarak; sadece bedene değil ruha da iyi bakmak gereklidir. Vermek ve almak dengesi  iyi kurulmalıdır. Kişi sürekli verir ama hiç almazsa çok eksilir. Kendini sevmek, kendini düşünmek, bedenini sevmek bencillik değildir. Beden bize emanet edilmiştir. Eğer kişi, bedenini dinlemezse onun ihtiyaçlarını göz ardı ederse, o da derdini hastalık oluşturarak anlatır. Carcinosin yalnızca kanser olmuş insanlara değil, kanser olma ihtimali olan bu tarzda insanlara da verilir. Belki böylelikle kanserden korunurlar. Homeopati her zaman bedensel boyutta, ruhsal boyutta ve düşünsel boyutta etkili olur. Carcinosin aldıktan sonra kendi ihtiyaçlarına da önem verir hale gelebilir.


Carcinosine örnek vaka :


Birlikte çalıştığım en güler yüzlü, en çalışkan  hemşire arkadaşlarımdan birinin  alerji sorunu vardı. Çikolatayı çok seviyor ama ne zaman yese baştan aşağıya kırmızı yaygın döküntüleri oluyordu. Bunun yanı sıra insanlarla konuşurken arada sırada bu şekilde ani ve yaygın döküntüleri oluyordu. Kedileri çok seviyor, sürekli elinde yiyecek kabıyla dolaşıp besleyebildiği kadar çok kedi besliyor. Bunların dışında daha pek çok fiziksel boyutta tanımı yapılacak özellikleri var ancak bu saydıklarım öne çıkan zihinsel boyuttaki özellikler.


Hemşireliği samimi ve içten, güler yüzle yapıyor olması carcinosinden çok fayda göreceğinin açık işaretiydi. İnsanlarla konuşurken döküntüsü olması ise aslında rahatsız olduğu bir durumun oluştuğu ancak bunu dile getiremediği zamanların işaretiydi. Carcinosin insanları gerçekten de kimseyi incitmek istemezler. Aile içinde kendisinden beklenenden daha fazla sorumluluk üstlenmişti. Kendisine haftada bir tek doz Carcinosin  2 kez verdim. Alerjik döküntü problemi çözüldü, şimdi kendisini daha iyi hissediyor.