CİLT HASTALIKLARI VE AKNE TEDAVİSİNDE HOMEOPATİ

CİLT HASTALIKLARI VE AKNE TEDAVİSİNDE HOMEOPATİ

Cilt hastalıkları bazı sorunların dışa yansıması olarak görülebilir. Sıklıkla doktorlar, özellikle cilt hastalıkları uzmanları baskılamaya yönelik tedaviler uygulamaktadırlar. İşin aslı modern tıbbın tedavi sistemi şikayetleri baskılamak üzerine kurulmuştur. Başınız ağrıyorsa ağrı kesici, öksürüğünüz varsa öksürük kesici, tansiyonunuz varsa tansiyon düşürücü verir. Kim olursanız, kaç yaşında, kaç kiloda , hangi cinsten, hangi ırktan olursanız olun herkese aynı ilacı verir.  Cildinizde bir sorun çıkmışsa cilt doktoruna gittiğinizde size uzaktan bakar, biyopsi ya da kültür yapar, sonra da size kremler yazar. Cildiyenin kullandığı iki-üç çeşit ilaç vardır. Size yazdığı ilacın içinde ya kortizon vardır, ya mantar ilacı vardır ya da antibakteriyel. Bunlar sizi rahatsız eden cilt görüntüsünü belki düzeltir. Ya sonra?

Bedeniniz size derdini  cilt hastalıkları yoluyla anlatmaya çalışırken siz onu susturdunuz. İlaç tedavilerinden sonra bedeniniz size sesini duyurabilmek adına daha güçlü ve daha ciddi bir hastalıkla geri döner. Siz şikayetleri baskılamaya devam ederseniz ya akıl hastalığı ya da kanser gibi çok daha ciddi bir şeyle sizin bilincinizle tekrar iletişime geçmek ister. Hastalık dıştan içe doğru ,derine ve yukarıya doğru yayılır. İyileşirken ise tersi olur, yukardan aşağıya ve içten dışa doğru iyileşir. Yani en geç cilt şikayetleriniz düzelir.

Peki bu durumda derimizde yaralarla ve aknelerle mi dolaşacağız?  Tabi ki hayır. Aknelerin özellikle de ergenlikte ciddi bir sorun yarattığı hatta özgüven düşüklüğüne yol açacak kadar sıkıntı verdiği biliniyor. Ancak onları baskılarsak 3-4 yıl sonra daha hayati bir şikayetle doktora gitmeniz gerekebilir. Akneleri düzeltmek için onu baskılamadan doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkündür.

Akne; cildin iltihap ve bakteriyel cevabıdır, beyaz ya da siyah uçları olan kabarıklıklar şeklinde gözlenir. Hormon dengesizlikler cildin sebase ve yağ bezlerini etkiler.  Ergenlik, mens dönemleri, menopoz dönemlerinde akne oluşumunda artış gözlenir. Bazen de cilt hastalıkları beslenmeyle ilişkilidir. Kalın bağırsağın ya da karaciğerin aşırı çalışması ve çökmesi  sonucu detoksifikasyon olamayacak cilt bir detoksifikasyon organı olarak çalışacak ve bazı cilt problemleri görülecektir.

Cilt kalın bağırsakla ilişkilidir ve kalın bağırsaklarımız da duygusal beynimiz olarak bilinir. O halde duygu dünyasında oluşacak dengesizlikler de dolaylı olarak cilt hastalığı olarak kendini gösterecektir.

Homeopati cilt hastalıklarını baskılamadan altta yatan sebebi düzelteceği için kalıcı bir çözüm sunar. Gelecekte yeni hastalıklar oluşmasını da önlemiş olur. Bir nevi koruyucu hekimlik yapmış olur. Özellikle ergenlikte kullanılan ve çok toksik olduğu için kan testleriyle tedavisi verilen ilaçlara gerek yok.  İlaç o kadar zehirli ki ara ara kan testi yapmak gerekir. Bu kadar güçlü ve tehlikeli bir şeyi estetik sıkıntı haricinde hiçbir zararı olmayan akne için kullanmak akıl dışı bulunmalı. Güzel görünmek uğruna içtiğiniz o zehirler bir gün gerçekten kendini gösterir. Zehir kullanmadan da güzel görünmek mümkündür.

Calcium sulphate:  Çok ciddi , kistik akne tedavisinde. Bir yerde haftalarca kalan sarı, kremsi akne. Kaşıntılıdır. Enfeksiyona yatkın kişilerdir , kolay sinüzit, kulak iltihabı olur. Sıcak kanlı insanlardır, ancak sıcak iyi gelmez. Çirkin görünme korkusu vardır. Gergindirler. Onlarla aynı fikirde olunmamasına tepkilidirler.

Pulsatilla: Genellikle gençlerde ,ergenlikte ya da gebelikte görülen aknelerde kullanımı gerekebilir. Kaşıntılıdır. Kolayca kanayabilirler.  Soluk, kuru, yarılmış dudaklar. Üşürler ancak sıcaktan hoşlanmazlar.  Adet düzensizlikleri görülebilir. Susamazlar. Sulu gözdür, yalnız kalmaktan korkar, kalabalıktan korkar. Temiz havayla kendini iyi hisseder.

Silicae: Kafasında, yüzünde, burnunda yanaklarında ellerinin  üstünde bile akneler, siyah noktalar, kistler abseler her formu görülebilir. Gündüz kaşıntılı ve yangılıdır. Kolay enfekte olurlar, üşüyen kişilerdir. Çok terlerler. Özgüvenleri düşüktür.

Suplhur:  Yağlı cilt vardır. Yüzde, saçlı deride, burunda her yerde olabilir. Ağrısız ancak kaşıntılı  sivilceler. Fazla entellektüel ve  hayalci insanlardır.Tatminsiz , bencil ve tembel olabilirler. Şikayetleri sıcakla ve banyoyla kötüleşebilir.

Thuja:  Kendini çirkin ve suçlu hisseder. Obsesif kişilerdir.  Ciltleri yağlıdır. Büyük sivilceleri vardır ve kabarıklık şeklinde izler bırakır. Ergenlikte ya da bebeklik dönemindeki aknelerde akla gelmelidir.  Yüzünde ya da vücudunda siğiller, benler bulunabilir. Soğuk duş , nem kötü gelir. 

Örnek Vaka:

17 yaşında erkek öğrenci. 1-2 yıldır yüzündeki büyük ve kistleşen aknelerden ve yüzündeki siyah sivilcelerin çokluğundan şikayetçiydi. Sivilcelerden kurtulmak için  pek çok doğal sabun ve krem kullanmıştı annesi ilaca çok karşı olduğu için hiç ilaç kullanmamıştı. Spor yapıyordu ve sporda çok büyük bir kariyer hedefi vardı. Bende hırslı biri izlenimi uyandırdı. Yaşına göre fazla gelişmiş bir bedene sahip ve biraz utangaç içe dönük  sessiz bir yapısı vardı. Aslında yetenekli olmasına rağmen geleceğinden endişeli bir hali  kendine güvende de biraz sorun vardı. 

Ben onun tedavisinde silicae seçtim, D6 potens gibi çok düşük potensi 1 hafta kullandı. Tam 1 ay sonra beni arayıp teşekkür etti yüzünde artık kistlerin kalmadığını siyah noktaların devam ettiğini ama azaldığını belirtti.  tedavideki şansım daha önce hiç ilaç kullanmamış olmasıydı. Sivilceli ve içe dönük birini gördüğümde Tuja ve silicae mutlaka düşündüğüm seçenekler içinde . Kızlarda bu tür içe dönük romantik, yağlı ciltli ve akne problemleri olanlarda da mutlaka Nat -mur düşünüyorum ve sorgulamamı ona göre yönlendiriyorum.