CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI VE HOMEOPATİ

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI VE HOMEOPATİ

Her insan özel ve tektir. Herkesin alışkanlıkları da farklı farklıdır. Homeopati bu farklılıklarla çok ilgilenir. Homeopatik tanı  herkesten farklı  bu özelliklerimiz sayesinde konulur. Örneğin bazıları  suyu ılık bazıları ise soğuk içer. Bazılarının aklına su içmek gelmez ,bazısı da  su şişesini elinden düşürmez. Bunların hiçbiri yanlış değildir bunlar bize ait karakteristik özelliklerdir. Cinsellik için de böyle farklı farklı özelliklerimiz var ve bunların her biri homeopatik ilaç seçerken bize yardımcı olur. Örneğin bazı insanlar için cinsellik vazgeçilmezken, hayatlarında mutlaka olması gerekirken bazı insanlar için bu bir ihtiyaç değildir, önceliği de değildir.

Cinsellik toplumda çok uzun zamandır tabu olmuştur. Tabu olduğu için bu konudaki hastalıkları paylaşmak bunlarla ilgili tedavi almak da zorlaşıyor. Türkiye’de bu konuda tedavi yapan merkez sayısı pek az ancak hasta sayısı oldukça fazla. Toplumun cinselliğe bakışı ya üretkenlik üzerine ya da yok saymak üzerine.

Eski kadim öğretilerde; Tao öğretisi, Tantra öğretisi, Kamasutra öğretisi gibi cinsellik eğitimi çok önemliydi. Çünkü  cinsellik sadece üremek için değil aynı zamanda kutsal olana ulaşmak için bedenlerin  aracılık ettiği bir çeşit ibadet şekli olarak sunulur. OSHO seks için der ki;” Seksi  1.adım yapın sonuncu olmasın. İki aşık seks sırasında derin orgazmdayken birbirleri içinde erirler o zaman kadın kalmaz, adam kalmaz. Onlar sadece ying ve yang gibi bir daireyi tamamlarlar, birbirlerine ulaşarak, birbirlerinde eriyerek ve kim olduklarını unutarak. İşte bu yüzden AŞK çok güzeldir. Buna mudra denir. Daha sonra sonuncu adım ise varoluşun içinde eriyip yok olmaktır; buna da mahamudra denir.” Yani özetle OSHO der ki sex ve orgazm aşkın hissedilebilen , anlaşılabilen gözle görülen kısmıdır. Olma yolunun birinci ve  en basit ama bazen en zor basamağıdır.

Seks yaşamın devamlılığı için gereklidir. Pek çoğumuz sağlıklı bir cinsel aktivite sonrası hayata geldiğimize göre sexle ilgili şeyleri küçük görmek, saklamak  yerine olması gereken yere getirmeliyiz . Bu şekilde bu konuları daha rahat tartışabilir ve çözüm bulabiliriz.

Homeopatlar olarak biz hastalarımıza sıklıkla cinsel aktiviteleri olup olmadığını varsa bu konuda farklı sorunları olup olmadığını sorarız. Ne zaman bir hastaya cinsel aktiviteniz var mı ? Nasıl diye sorsam bana normal diye cevap veriyor. Ancak bu konudaki normal nedir ? Bir platina hastası için günde 3-5 kez seks yapmak normalken bir sülfür hastası  için ayda bir kez yapmak normal olabilir. Ya da bir medorinum hastası, bütün gece barlarda dolaşıp geceyi geçireceği bir partner bulamazsa kendini kötü hissedip hasta olabilir. Bir hyos hastası için açık seçik konuşmak normal ve rahatlatıcı olabilirken bir natmur bu konularda konuşmak istemeyecektir. Sıkıcı ve rutine girmiş bir ilişki nedeniyle ya da iş yerinde gelişen sıkıntılardan sonra ereksiyon problemi yaşayan bir lycopodium bu sorununa homeopati ile kolayca çözüm bulabilir. Her konuda olduğu gibi cinsel işlev bozukluklarında da kişiye özel tedavi vermek gerekmektedir.  Bazı erotik shopların azdırıcı olarak bazı homeopatik ilaçları pazarladıklarını gördüm. Evet gerçekten de bazı homeopatik ilaçlar için böyle özelliklerinin olduğu biliniyor ancak yinede hastayı bütüncül olarak değerlendirip onun özelliklerine göre ilaç başlamak doğru olur. Kalıcı tedavi için bu gerekir. 

Cinsel işlev bozukluklarına ayrı ayrı bakacak olursak:

 

 

Boşalma Sorunları

Omurga zedelenmesi, üretra darlığı, prostat bezinin ya da testislerin ameliyatla alınması gibi fiziksel sorunlar boşalma mekanizmasını etkiler. Orgazm olmadan boşalma gerçekleşebilir veya tepkisizlik dönemi(orgazmdan sonra tekrar orgazm olmak için gereken süre) kısaysa eğer boşalma olmadan orgazm gerçekleşebilir. Arka arkaya boşalma kapasitesi ergenlikten sonra hızla azalır. 41 yaşındakilerin sadece % 10 u seks yaparken birden fazla kez boşalabilir. Uykuda boşalma normal sayılmaktadır.

Bu durum partnerlerin cinsel tatminsizliğine neden olur; kadın kullanılmış hissetmeye başlar, kızar, seks konusunda isteksizleşir, depresifleşir, erkek mahcup hisseder, çok erken orgazm olacağından  korkar, kendi cinsel performansından endişe etmeye başlar ve ereksiyon bile zorlaşmaya başlar. Hızlı orgazm ve boşalma genellikle pek çok ilişkinin başlangıcında yaşanır; güven ve yakınlık artarken endişe kaybolur böylece boşalma zamanını kontrol etmek kolaylaşır. Bazı vakalarda prostat iltihabı orgazm ve boşalmayı geciktirmeyi zorlaştırır.

Boşalma sorunu yaşanıyorsa mutlaka bir üroloğa gidip fiziksel rahatsızlık olup olmadığı araştırılmalıdır. Temelinde fiziksel, fizyolojik bir rahatsızlık yoksa yapısal bir remedi verilebilir. Yukarda örneğini verdiğim remedi gibi lycopodium  bunlardan biri olabilir.Eğer hala uzman yardımına ihtiyacınız var seks terapisine gidebilirsiniz. Terapi seanslarına partnerinizin de katılması gerekebilir. CETAD (Cinsel eğitim ve tedavi araştırma derneği)  bu tür sorunlara yardım eden bir dernek . Bu derneğe başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak öncesinde yapısal homeopatik tedavi şiddetle tavsiye edilir, aynı zamanda remediler endişe ve gerilim sorunlarınıza da yardımcı olur.  Yapısal homeopatik tedavi kişiye özel doğal tedavi yöntemidir. Uzman homeopatlara danışılması gerekir.


 Ereksiyon Problemi

Omurilik veya cinsel organlarda ameliyat veya travma , diyabet, çeşitli sinir bozuklukları gibi kronik rahatsızlıklar, alkol, kokain, aşırı uygunsuz vitamin gibi ilaçlar ereksiyon olamamaya neden olabilir. Günümüzde ereksiyonu sürdürememe vakalarının % 80 i penise kan gitmesiyle ilgili fiziksel problemlerden kaynaklandığı düşünülüyor. Böyle fiziksel bir durum oluşabileceğinden  üroloğa gitmek ve muayene olmak gerekir.

Modern yaşam baskısından kaynaklanan zihinsel ve duygusal yoğunluk veya stres gibi nedenlerle ereksiyon kaybı olabilir.  Çoğu erkek yaşamlarının bir döneminde ereksiyon güçlüğü yaşar, sıklıkla kadınlarla birlikteyken güçlü hisseder fakat bir tek ya da nadiren olan başarısızlık “iktidarsızlık” olarak adlandırılmaz. Ancak  başarısızlık korkusu başlarsa ; başarısızlık yaşanmaya başlar, bu durumda stres ve kaygı oluşur ve biz yapısal homeopatik tedavi  ile bu durumun değişebileceğini biliyoruz ve tavsiye ediyoruz.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik; hamile kalma korkusu, hormonal veya fiziksel olmayan yoğun can sıkınıtısı veya performans konusunda kaygılar gibi nedenlerin sebep olduğu  mental stres ve depresyona bağlıdır. Frijit(cinsel soğukluk) ya da iktidarsızlık gibi kavramlar modası geçmiş kelimelerdir ve bize yardımcı olmazlar. Kadında veya erkekte normal seviyede bir seks isteği (libido) yoksa hem kadında, hem de erkekte testosteron hormonu libidoyu sağlamaktadır. Karaciğer sorunu, böbrek rahatsızlığı, yorgunluk, ağrı, hastalık, depresyon, antidepresan kullanımı, uyku ilacı, hipertansiyon ilaçları, zayıflatma ilaçları ile alkol gibi sebeplerden testosteron seviyesi baskılanabilir.  

Erkeklerde testosteron üretimi, ve bu sayede libido, yaşla birlikte yavaş yavaş azalır. Bu da cinsel birleşme aciliyetini azaltır, daha yavaş erekte olur ve orgazmı geciktirir böylece cinsellikte kötüleşme yerine keyif almayı yükseltir. Kadın ve erkekte mental olarak uyarılma daha uzun sürer. Bazı kadınlarda doğumdan veya jinekolojik operasyon sonrasında sekse ilginin geçici olarak azalması  adet dönemleri  öncesinde libidonun aşağı düşmesi normaldir. Bazı kadınlarda doğum kontrol hapları ve hormon tedavisi seks hayatına kötü etki yapar. Bu tür durumlarda tedavinin ilk basamağı libidoyu tedavi etmektir. Sebeplerin tümüyle psikolojik olduğu durumlarda seks terapisi oldukça başarılı sonuç verir. Homeopatik yaklaşım yapısaldır, ortada herhangi bir fiziksel problem olmadığında başarıyla  uygulanır.  Fiziksel sebepler varlığında da tedaviyi destekler.

Mastürbasyon Sorunları

Mastürbasyonun sağlığı zayıflattığı, homoseksüelliğe yönelttiği, cinsel ilişki kurulmasının gelişimini geciktirdiği veya cinsel ilişki esnasında orgazm olmaya engel olduğu gibi endişeler doğru değildir.

Araştırmalar, cinsel ilişkisi olan kişilerde ilişki dışında mastürbasyon yapmaya devam edenlerin etmeyenlere göre daha az cinsel problemleri olduğunu gösteriyor. Kimi çiftlerde cinsel ilişki esnasında karşılıklı veya kendilerine mastürbasyon yapmaları seks oyununun bir  parçasıdır. Yine de mastürbasyon dürtüsü anksiyeteye sebep oluyorsa yapısal homeopatik tedavi anksiyete ve gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Cinsel Birleşme Korkusu

AIDS, uçuk ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar korkusu, çocuklukta daha az fiziksel temas, yakınlık görmüş olma, çocuklukta genital organları keşfetmede veya mastürbasyon yapmaya anne/babaların kızması. Bu korkudan hap veya alkol kullanımına başlanması problemi daha da kötüleştirir.  Anksiyete, genel güvensizlik veya yakın ilişki kurma zorluğu çekiliyorsa  yapısal homeopatik tedavi tavsiye edilir.

Vajinusmus

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise vajinismus, kadının olmasını arzu ettiği halde, penis, parmak veya başka bir objenin vajinal girişini sağlamak konusunda sıkıntı yaşaması, genellikle eşlik eden kaçınma, kas kasılmaları ve ağrı beklentisi ve  korkusu olması şeklinde tanımlanmaktadır.

Vajinismus, genellikle ilk cinsel birleşme denemesinde ortaya çıkmaktadır. Daha seyrek olarak eşle olumsuz algılanan cinsel deneyimden sonra, cinsel taciz, doğum, düşük, kürtaj, hasta açısından kötü deneyimlenen jinekolojik muayene ve operasyonlar sonrasında da oluşmaktadır. Türkiye’de cinsel sorunları saptamak amacıyla yapılan toplumsal bir taramada,  %54 kadının ilk birleşme denemesinde korku, acı hissi ve kaçınma davranışı gösterdikleri ve cinsel birleşmenin gerçekleşmediği saptanmıştır. Bu kadınların % 17’sinin halen birleşemediği ya da birleşmede sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. Türkiye’de cinsel tedavi merkezlerine vajinismus nedeniyle başvuran hastaların oranı ise % 62.2-75.9 arasındadır. Batılı ülkelerde ise vajinismusun görülme sıklığı % 1-6’dır.

Maalesef vajinusmus ülkemizde büyük sorun . Sebep çoğunlukla cinsel şiddet, travma,taciz,  bu konudaki gelenek baskısı, yanlış inanışlar ve öğretiler. Yapısal homeopatik tedaviyi  tavsiye ediyoruz. Beraber seks  terapileri ne katılabilirsiniz hatta partnerinizle gitmelisiniz. CETAD terapi ve eğitim konusunda size yardımcı olabilir.

Cinsel Birleşmede Ağrı Hissetme (dyspareunia)

Kadınlarda vajina veya vulva enfeksiyonları var ise cinsel ilişki acı verebilir ve normal olmayan akıntılara veya kaşıntıya neden olur. İdrara sık çıkma, kaslarda spazmı, derin girildiğinde  veya bazı  pozisyonlarda  vajina girişinde ağrı olması ; uterus retroversiyonu veya endometriyozu veya servikal erozyonu gibi  nedenlerle  olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka kadın doğum doktorunuza başvurunuz.

Vajina kuruluğu partnerler için soruna ve ağrıya neden olur. Vajinal salgısı  yetersiz olduğunda kayganlaştırıcı jeller genelde yardımcı olur. Bebek sahibi olduktan hemen sonra cinsel ilişkiyi sürdürmek acı verici olabilir.

Erkekte boşalma veya idrar esnasında yanma hissi ve belki penisten gelen normal olmayan akıntı, cinsel ilişki esnasında ağrı durumunda üretra veya prostat enfeksiyonu olabilir. Özellikle penisin başı kırmızı, kaşıntılı, iltihaplı veya su topladığı enfeksiyonlarda, uçuk gibi enfeksiyonların varlığında ağrı gelişebilir. Bu tür durumlarda mutlaka hemen üroloğa gidilmelidir. Penis başında ağrı veya kaşıntı spermisit kremlere veya vajinal salgılara hassasiyet olabilir. Problem prezervatif kullanarak çözülebilir, prezervatif alerjiye sebep olursa alerjik reaksiyon yapmayan marka kullanılmalıdır.  Sık ürogenital enfeksiyon, ürogenital döküntüler yapısal homeopatik tedaviyle de kalıcı olarak düzelebilir.

Sekse aşırı düşkünlük

Fiziksel sebepler nadirdir çoğunlukla belli ilaçların tetiklemesi ile olur bazen de yukarda da anlattığım gibi bazı kişilerde yapısal olarak aşırı istek olabilir. Aşırı istek partner tarafından sorun olmadığında genelde sorun değildir. Ancak aşırı istek gerginlik, stres yaratıyorsa veya partner açısından zorluk teşkil ediyorsa yapısal homeopatik tedavi faydalı olabilir.