Diş çıkaran bebek

Diş çıkaran bebek

 

 

Her ne kadar ilk diş altıncı aydan, hatta bazen bir yaşından sonra çıksa da, ikinci aydan itibaren görülmesi de mümkündür. Ender olarak bebekler bir veya daha fazla diş ile doğabilirler. Çok sallanıyorlarsa bunların çekilmesi gerekebilir çünkü onları yutma olasılığı vardır veya emzirme esnasında sorun teşkil edebilirler. Genelde ilk çıkan diş ön taraftadır. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik, hassasiyet görülebilir. Hatta bazen dişin çıkacağı bölgede ufak sıvı ile dolu bir oluşum da gelişebilir. Bu kistik yapılar genelde zararsızdır ve özel bir girişime gerek yoktur. 20 adet süt dişlerinin tamamının çıkması genelde üç yaşına doğru olur. Kalıcı dişler altı yaş civarında çıkar. Bazı dişler çıkarken diğerlerine kıyasla daha ağrılı olabilir. İlk çıkan diş bazen en kötüsü olabilir. Bazen daha büyük azı dişleri de sorun çıkartabilir. Bir anda birden fazla dişin çıkması da mümkündür.

 

Çocuklar genelde diş çıkarırken sorun yaşamazlar ancak bazıları önemli derecede sıkıntı çekebilirler. Genelde diş çıkarma ile ilgili ağrı dalgalanma şeklinde gelir, gider ve başladıktan sonra birkaç dakika içinde geçer.

 

Diş çıkarma esnasında aşağıdaki belirtiler oluşabilir

·         Artan tükürük

·         Uyku düzensizliği

·         İştahsızlık

·         Gelen giden huzursuzluk

·         Ellerini ısırması

·         Ağız çevresinde hafif döküntü

·         Ateş

·         İshal

·         Sürekli huzursuzluk

·         Vücutta cilt döküntüsü

 

Homeopatik Çözümler

Hızlı ve etkili aynı zamanda yan etkisiz bir çaredir. İlk başvurulacak yöntemdir. Chamomilla, papatyadan yapılan en popüler diş çıkarma remedisidir. Aynı zamanda irritabilite, ishal ve ateş problemine de iyi gelir. Sürekli kucakta dolaştırılmak isteyen ve sürekli hayır diyen ama bir şeyler isteyen bebek için  Calcereacarbonica uygun bir remedidir. Calcereaphosphorica, terleyen ve kötü kokulu salgılar çıkaran, yavaş büyüyen bir bebek için kullanılacak remedidir. Ani yükselen ateş, kırmızı surat varsa Bellodonaremedisi iyi gelir.  Çok hassas bir bebekse Staphysagria düşünülmelidir. Eğer  sarı renkli ishali varsa ve sıcakla daha kötüleşiyorsa Podophylum düşünülmelidir.

Sıklıkla akut durumlarda düşük dozajlar 6,9,12 D yada 30 CH kullanılmalıdır. Calcereaları kemik ve doku metabolizmasını güçlendirsin diye veriyorsak 200 CH ve üzeri dozlar haftada ya da ayda bir önerilir. En iyisi homeopatın önerisini almaktır.

EN POPÜLER DİŞ REMEDİLERİ

CHAMOMİLLA
Çok ağrılı  kolik var, yeşil renkli ishal, ödemli şiş diş etleri bulunur. Yüzün bir tarafında kızarıklık, sıcaklık vardır. Sürekli ağlar, kucak ister. Ağzına soğuk bir şeyler almak iyi gelir.  Bir doz verdiniz iyi geldi ise problem geçene kadar  3-4 saatte bir verilir.

BELLADONA

Ani başlayan şikayetler, zonklayan ağrı, ağız sıcak ve kuru, yüzde kızarıklık ve kırmızı lekeler varsa doğru ilaç belladonadır. Limon isteyebilir, dokunmak ovmak iyi gelir, hareket etmek bu bebeklere kötü gelir.

CALCEREA CARBONİCA

Yavaş ve zor diş çıkaran bebeklerde iyi sonuç elde edilir. Yumuşak görünümlü bebek, karnı geniş, kollar ve bacakları zayıf bebeklerde doğru seçimdir. Bu bebeklerin genelde baş ve boyun bölgesinde terleme görülür.  Ağız şiş ve ödemlidir. Su gibi ishal, distansiyon, şiş karın, bulantı kusma olabilir. Soğuk, süt kötü gelen bebeklerdir. Tüm bunlar varsa bu remediyi seçmek gerekir.

CALCEREA PHOSPHORICA

Diş çıkarırken ateşleri olmaz. Bu bebeklerde büyüme ve gelişme yavaştır. Çiğnemek kötüleştirir. Diş etleri ağrılı ve iltihaplıdır. Dişleri yumuşaktır ve kolay çürür. Kilo kayıpları olur. Geceleri daha kötüleşir. Böyle bebeklerde en iyi seçimdir.

PODOPHYLLUM

Zor diş çıkarır. Diş etleriyle ısırmak iyi gelir. Dişlerini damaklarına sürterler. Kafaları terler ancak yüzleri soğuktur. Fışkırır tarzda dışkılaması karında gurultu varsa, sabah saatlerinde kötüleşiyorsa sıcak daha kötüleştiriyorsa en iyi seçenek podophyllum olur.

STAPHYSAGRİA

Kalitesiz ve zor diş çıkarma varsa ve diş bölgesinde keskin batıcı ağrılar oluyorsa düşünülmelidir. Çok hassas bebeklerdir kötü bakış ve sözden hemen etkilenip ağlarlar. Ilık uygulamak, dinlenmek iyi gelir. Öfke kızgınlık ve soğuk içecekler durumu daha da kötü yapar.

MERCURY

Salivasyon arttığında kullanılır. Kötü kokulu salivasyon terleme vardır. Susuzluk hissi belirgin bebeklerdir. Kolay üşürler sıcak isterler. Bu durumda mercury daha etkili bir seçenek olacaktır.

ARSENICUM ALBUM

Şikayetler  gece yarısından sabaha doğru olur. Yumuşak gaita ve döküntüleri olabilir. Burun ve ağız kenarında akıntı ve yaralar olabilir. Arabada gezinmek iyi gelir. Kaşınmaktan hoşlanan bebeklerdir. Bu bebeklerde doğru seçenektir.