GENİTAL SİĞİLLER

GENİTAL SİĞİLLER

Human papilloma virüs (HPV) etkenine bağlı oluşur. Genellikle genital bölgede olur doğrudan temas veya duş ya da hamam gibi nemli genel kullanım alanlarından bulaşır. Bazen karnabahar gibi büyüyebilir, saplı olabilir ya da deri üzerinde kabarıklık şeklide rahatsız edici görüntüde, kaşıntılı veya kanamalı olabilir. Kadınlarda serviks kanseri ile ilişkilendirildiğinden mutlaka takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin gücüne bağlı değişmekle birlikte yıllarca kalabilir. Bazen hiç bulgu vermeden uyur halde bulunup bağışıklık sisteminin düştüğü dönemlerde şikâyetler ortaya çıkabilir. Gebelikte görülürse mutlaka kadın doğum kontrolüne gidilmeli ve doğum buna göre planlanmalıdır.

Bağışıklık sistemi güçlenirse hastalık kendiliğinden kaybolabilir. Homeopati asla siğillerin alınmasını önermez. Dondurmak yakmak gibi yöntemler homeopatinin bakış açısına göre hastalığı daha da derinlere itmeye sebep olur; önerilmez.  Homeopati bağışıklık sistemini güçlendirerek siğillerin tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavidir. Bütün viral enfeksiyonlarda olduğu gibi burada da asıl mesele yaşam gücünün ve buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Virüsler ancak düşkün insanlarda hastalık oluşturur aynen gripte olduğu gibi. Bir işyerindeki insanların %80-90 grip olurken %10-20 si olmaz. Bu virüsün hasta edemediği kişiler bağışıklık sistemi güçlü kişilerdir. Genital siğiller de bulaşıcıdır ancak eğer bağışıklık sistemi güçlü ise bulaşmaz ve hastalık yapmaz.

Homeopatide genital siğil tedavisinde siğillerin çıktığı yere, siğilin karakterine göre ilaç seçilir ve düşük potens ilaç çok tekrarlı kullanılabilir.

Custicum: Geniş tabanlı siğiller. Kolayca kanarlar. Sıklıkla tırnaklara yakın yerlerde veya yüzde de bulunabilirler. Semptomlar ısıyla ve nemle azalır, soğuk kuru hava ile artar. Duygusal stresle artar. Bu insanlar genel olarak kötümser ve depresif eğilimlidirler. Çok fazla empatik kişilerdir.

Tuja:  Yumuşak, karnabahar görünümünde siğillerdir. Vücudun her yerinde en çok elin üstünde görülürler. Çok hızlı büyürler. Kötü kokarlar ve akıntılı olabilirler. Daha kahverengimsi renktedirler. Sıcak şikâyetleri azaltır, nemli hava, soğuk, kaşımak, siğilleri çıkarmak iyi gelmez.  Hem kadın hem erkeklerde görülebilir.

Nitric asid: Geniş tabanlı, yumuşak siğiller. İçi yakıcı sıvı dolu ve kolayca kanarlar. Kaşıntılı, ağrılı lezyonlar. Genelde ağız çevresi, anüs, vagina, cervix, dudaklar ve göz çevresinde bulunurlar.   

Sepia: Koyu kahverengi ya da kırmızımsı renkte, düzgün yüzeyli ya da pürüzlü olabilir ancak genelde küçüktürler.  Yüzde, elde, parmaklarda, genital bölgede görülür. Genç kızlarda gözlenen kaşıntılı lezyonlardır. Gebe ve menopozdaki kadınlarda üre genital şikâyetlerle birlikte olabilir.

Medorrhinum: Karnabahar görünümünde pembe siğiller.  Yanıcı, kaşıntılı ağrılı ülsere lezyonlar olabilirler. Sıcak havayla veya idrar yaparken şikâyetleri kötüleşir, geceleri ve karın üstünde ya da diz dirsek pozisyonunda yatmak iyi gelir.

 

NOT: Bu makale bilgilendirmek amaçlıdır. Tedavi için homeopatınıza danışın.