GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT

GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT

Bu sıcak yaz günlerinde en çok başımıza gelen ve dikkat edilmesi gereken bir durum.  İyi bilindiği gibi yaşlılar, hamileler ve bebekler, çocuklar güneş çarpması açısından risk altındalar. Ancak yapısal olarak da bazı insanlar diğerlerine göre daha hassas yapıya sahiptirler.

Güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?

Başağrısı, halsizlik, yanma, bulantı kusma, sürekli susuzluk hali, deride kızarıklık gerilme.  İlk başta susuzluk ve çok terleme olacaktır ancak fark edilmez ve önlem alınmazsa giderek terleme azalacak, halsizlik, şuur bulanıklığı, uyku hali gelişecektir.  Ateş yükselir ve yanma hissedilir.   İdrar çıkışı azalır, elektrolitler azalır. Sonu ölümle sonuçlanabilir.

Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, karaciğer böbrek yetmezliği gibi ciddi sistemik hastalığı olanlar özellikle dikkat etmeliler.  Kalp krizi ya da beyin kanamasına sebep olabilir.

Güneş çarpması için alınacak önlemler?

Öncelikle çok sıcak ve nemli günlerde mümkünse dışarıda olmamak gerekir. Uzun uzun güneşin altında güneşlenmek doğru olmayabilir. İnce kıyafetler, açık renk kıyafetler, şapka, şemsiye gibi önlemler almak gerekebilir. Güneş koruyucu kremler iyi olabilir ancak onlara güvenerek saatlerce güneşlenmek doğru olmaz. Güneşin sistemik etkilerinden korumaz.

Güneş çarpmasında tedavi önerileri:

Susuzluk hissi olmasa bile yaz aylarında sıvı tüketimini artırmak gerekir. Sıvı tüketimini su, soda olarak yapmak gerekir. Gazlı içecekler ya da çay, kahve ve alkollü içecekler sıvı ihtiyacını karşılamayacağı gibi diüretik etkiye  yol açarak daha fazla sıvıya ihtiyaç duymanıza neden olacaktır. Günlük 2- 3 litre su tüketme, gölgede dinlenmek gerekir.  Böyle durumlarda elektrolit kaybı da olabildiğinden elektrolitli sıvılar içilmesi önerilir. Eğer hastada şuur bulanıklığı varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hastanın ateşi takip edilmeli, ılık duş soğuk uygulama iyi gelir ancak ateşi 39-40 dereceyi geçen vakalarda doktora başvurmak gerekir. Bebek ve çocuklarda 38,5 dereceyi geçen ateşler nöbete neden olabilir. Dikkatli izlemek gerekir.

Cilt yanığı oluşmuşsa eğer 1. Derece yanıksa cildi nemlendirmek iyi gelebilir. Eğer 1. Derece yanığı geçmiş, bül oluşmuş cilt altı ödem oluşmuş ise yine doktora başvurmak gerekir.

Tatile giderken yanınıza acil homeopati setinizi almanızı öneririz.  Yalnızca güneş çarpması değil aynı zamanda böcek sokması, besin zehirlenmesi gibi bir durumda kalırsanız kendi kendinize homeopatik tedavinizi uygulayabilirsiniz.

Güneş çarpmasında homeopatik öneriler:

Aconite: Her türlü akut durumda ilk akla gelen ve kullanılan remedidir. Akut safhada güneş çarpmasında da faydalı olur. Sonuç da   bu da bir çeşit şok.

Belladona:  Güneş  altında  kalmakla  şikâyet oluşması. Baş ağrısı, yüzde kızarıklık, kızgınlık, solunum sesi ıslık gibi.

Gelsemium: Çok yorgun, donuk, sıkıştırıyormuş gibi ağrı, kafanın arkasında ağrı, baş dönmesi, görme bulanıklığı ya da kaybı, artmış idrar çıkışı mevcut ancak su içmek istemiyorsa tercih edilebilir.

Opium:  Yüzde şişme, ödem, uyku hali, komada gibi hal, vertigo, başında ağırlık hissi, baş sıcak terli, yavaşlamış hareketler varsa düşünülmelidir. Ateş komayla karakterizedir. Susuzluk belirgindir.

Natrum Muriaticum: Sıcak havada, güneşte kalmayla baş ağrısı olur. Düşüyormuş gibi vertigo hissi. Gözlerde, alın bölgesinde başın ön  tarafında; çekiçleniyor gibi ya da sıkıştırılıyormuş gibi  ağrı olur.

Cantharis:  Cilt yanıklarında; yalnızca güneşle ya da ateşle değil, sıcak su ile bile oluşsa başarı ile kullanılır.

Akut durumlarda bütün homeopatik ilaçlar düşük potensle kullanılmalıdır.

Not: Bu bilgiler bilgilendirmek amaçlıdır, tedavi amaçlı değildir.