HAZIMSIZLIK

HAZIMSIZLIK

Bu şikâyetlerin çoğunda aslında fiziksel bir patoloji saptanamamaktadır. Bu şikâyetler çoğu zaman yemek ve içmekle ilişkilendirilmektedir. Ağır yağlı yiyecekler, çok acı, çok ekşi, alkol, tütün kullanımı gibi.  Bu şikâyetler yaşla birlikte sıklık gösterir. Stresle mide şikâyetlerin arttığı da bilinen bir gerçektir.

Hazımsızlık şikâyetlerini azaltmak için basitçe kendi kendimize uygulayacağımız bazı teknikler vardır. Örneğin aceleyle yemek yememeli, sakin geniş zamanda yemelidir. Çok stresli ve öfkeli olunan durumlarda da yemek yememeli nefes egzersizi ya da meditasyon gibi basit şeylerle sakinleşip sonra yemek yemelidir.  Doğu tıbbında solar çakra olarak bilinen yer, solar pleksusun yani midenin etrafındaki bölgedir ve duygusal sıkıntıların depolandığı yerdir. Eğer duygusal bir sıkıntı varsa bu geçene kadar beklemek ya da gevşeme egzersizleri uygulayıp yarım saat sonra yemek yemek daha faydalı olur. Yine böyle zamanlarda mideyi çok yoracak yiyecekler tüketmemek gerekir. Daha basit, sindirimi kolay gıdalar hazımsızlık şikâyetinin önüne geçer ve duygusal sıkıntının da hafiflemesini sağlar. Bu şikâyetlere yol açan mide patolojileri, mide fıtığı ya da ülser gibi ilave tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Homeopati hazımsızlık olayına nasıl bakıyor onu inceleyelim. Homeopatiye göre hazımsızlığa yol açan pek çok sebep olabilir ve tedavide önerebileceğimiz pek çok remedi vardır. Bazı insanlar sindirim sisteminde şikâyet geliştirmeye yatkındırlar. Bazı insanlar her türlü sıkıntı sonrasında mide ya da barsak şikâyetleriyle başvururlar. Homeopatik olarak sindirim sistemine yatkınlığı olan bu kişileri de tekrar sorgularız. Ne zaman, hangi saatlerde ve durumlarda şikâyetleri daha çok oluyor. Ne yapınca azalıyor ne yapınca artıyor. Yiyecek ve içeceklerle ilişkileri var mı , hangileri daha çok artırıyor, hangileri daha çok azaltıyor.

Daha çok hazımsızlık şeklinde sindirim sistemi şikâyeti olanlar:

Carbo vegetable:  Çok fazla gaz ve hazımsızlık bir aradadır. Midede yanma ve sırta vuran ağrısı vardır. Ağır yiyecekler şikâyetlerini daha da artırır. Süt ve sütlü ürünleri sindiremez. Gaz çıkarmakla rahatlar. Yatmak, kahve, balık, sıcak şikâyetleri artırır. Mental ve fiziksel olarak enerjisi azdır. Soğuk ve temiz hava ister bu hastaya iyi gelir.

Nux Vomica: Yemekten yarım saat sonra yanma ve ağızda acı tat gibi şikâyetleri olur. Baharatlı ve bol yağlı şeyleri çok sevmesine rağmen şikâyetleri de bu yiyeceklerle artar. Çay, kahve, alkol gibi içecekleri sever ve bu gibi içeceklere yatkınlığı vardır ancak bunlar aynı zamanda mide şikayetlerini olumsuz etkiler. Karakter olarak çok kritize eden huzursuz kimselerdir. Stresle şikâyetleri çok artar. Sıcak, midesini ovmak, ve uyumak iyi gelir ancak dokunulmak, stres, uykusuzluk  şikâyetlerini artırır.

Pulsatilla: Bulantı ve kusmanın eşlik ettiği bir hazımsızlık gözlenir. Tatlı, yağlı ve baharatlı şeylere karşı aşırı isteği vardır. Su içme isteği azdır. Gazla birlikte bir ağırlık hissi var. Duygusal olarak çabuk etkilenen, çabuk ağlayan çabuk gülen bir yanı vardır. Yemeklerden sonra diyare gözlenebilir. İlgi görmek, yavaş egzersizler, ve ağlamak iyi gelir. Hormonal değişiklikler, duygusal stres ve menstruel ya da menopozal sıkıntılar mide şikâyetlerini de artırır.

Midede yanma ile seyreden sindirim şikayetleri:

Phosphorus:  Mide, yemek borusu ve sırtta yanma ve ağrı şeklinde şikâyetleri  mevcuttur. Soğuk buz ya da su isteği vardır. Açlık hissi. Gece açlık hissi, tuz, dondurma, ve soğuk içeceklere isteği artmıştır. Et, yumurta ve midye gibi şeylerden hoşlanmaz. Sağlık endişesi vardır, yalnız kalmaktan, karanlıktan ve ölümden korkar. Vücut masajı iyi gelir, sırtüstü yatmak ve sıcak yiyecekler kötü gelir.

Sulphur: Yanma ve tatlıya karşı duramamakla  birlikte mide şikâyetleri  vardır. Yanma, açlık ve şeker yeme arzusu vardır. Sıcak içecekler, temiz hava iyi gelirken sıcak odada kalmak, banyo yapmak, sıcak yatakta yatmak iyi gelmez.

Hıçkırık geğirme ile birlikte mide şikayetleri:

Ignatia:  Yemekle, içmekle ya da sigara içmekle birlikte hıçkırık, geğirme meydana geliyor. Üzüntü, stres, duygusal yorgunluklar şikâyetlerini başlatabilir. Sırt üstü yatmak, yutkunmak rahatlatırken üzüntü, sigara, yeme ve içmeyi artırmaktadır.

Antimonium crudum: Asidik  reflü ve geğirme olur. Çok yemek yemekten oluşur. Kusma olmaksızın bulantı şikâyeti. Dokunulmaktan bakılmaktan hoşlanmayan insanlar. Ekmek, tatlı, asitli yiyecek içecekler soğuk banyo iyi gelmez.

 

 

NOT: Yukarıda mide sorunlarına homeopatinin yaklaşımını göstermek için örnekler verdim. Mide sorunlarında kullanılan yüze yakın remedi mevcut ve sadece mide sorunlarını bilmek tanı için yeterli değildir. Yukarıdaki remediler tavsiye niteliği taşımaz bilgilendirmek amaçlıdır.