HEMOROİD (BASUR) TEDAVİSİNDE HOMEOPATİ

HEMOROİD (BASUR) TEDAVİSİNDE HOMEOPATİ

Basur veya hemoroid hastalığı , anal kanalda dışkı kontrolüne yardımcı olan vasküler yapıların şişmesi ve iltihaplanmasıdır.

Patolojik hemoroidin semptomları görülen hemoroid tipine bağlıdır. İnternal hemoroid genelde ağrısız rektal kanama ile görülürken, eksternal hemoroid bazı semptomlar ya da tromboze durumdaysa anüs bölgesinde şiddetli ağrı ve şişlik oluşturabilir. Her yaşta görülebilir.

Uzun süren kabızlık ya da ishal, düşük lifli diyet, obezite, gebelik, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, hareketsiz yaşam tarzı, yetersiz sıvı alımı, portal ven trombozu ve bazı hastalıklarda gelişebilir.

Hemoroid varlığında ağrı, kanama gözlenebilir. Hemoroidler iç hemoroid anüs içinde veya dış hemoroid; anüsten dışarı çıkmış halde olabilirler. Çok ağrılı ve kanamalı olabilir. Bazen ağrı olmaksızın sadece kanama da olabilir.

Hemoroidden korunmak için: Daha fazla sıvı tüketmek,daha fazla lifli gıda tüketmek, dar çamaşır giymekten kaçınmak, egzersiz, uzun süren kabızlıklardan sakınmak faydalı olabilir.

Evde hemoroid ağrısını azaltmak için : Sıcak su oturma banyoları; anal bölgeye aralıklı soğuk uygulama, laksatiflerle kabızlığı azaltmak, papatya ,rezene gibi bitki çayları , lokal anestezik ağrıyı azaltmak için uygulanabilir.

Homeopatik ilaçlar:

Burada hemoroid durumunda kullanılabilen bazı remedilerden bahsetmek istedim. Daha pek çok var ama daha kolay bulunabilenleri paylaşmak istedim. Düşük potenste 6,9,12 X ya da D potens sık aralıklarla şikayetler geçene kadar kullanılabilir. Eğer geçmiyorsa doğru remediyi bulamamışsınız demektir. Doktorunuza danışın.

Aesculus Hippocastanum: Ağrılı kör ya da morumsu yanan basurlara da kullanılır. Kaşıntı vardır ve rectumda sert bir sopa var da parçalanıyormuş gibi bir his oluşur.  Bele vuran ağrı da gözlenebilir. Nadiren kanama vardır. Genelde kronik kabızlığa bağlı oluşmuştur.

Aloe: Şişmiş ve üzüm salkımı gibi çıkıntı oluşturmuş hemoroid. Soğuk kompresle rahatlayan hemoroidlerdir. İshal ve çok şişkinlik durumunda, gaz sıkıntısı oluşan durumlarda Aloe iyi gelebilir.

Arnica montana: Yanma, ezik şeklinde  bere gibi ağrı olması, hemoroidin ıkınma, zorlanma gibi eforlu bir durumun  ardından oluşan durumlarda arnica verilebilir.

Nux Vomica: Kaşıntı, ağrı, rektumda darlık hissi. Rectumda dışkılama sonrası tam bitmemiş hissi olması , acil dışkılama ihtiyacı gibi durumlarda düşünülmelidir. Genelde nux vomicaya ihtiyacı olan insanlar sabırsız, gergin, sinirli, sigara alkol gibi bağımlılığı olan insanlardır.

Hamamelis: Anüs etrafında henüz tam oturmamış bir yanmayla birlikte rektal kanama gözlenir. Anüste nabız atışı hissi ve bel ağrısı olabilir. Sıcak uygulamak şikayetleri daha da artırıyorsa bu remediyi almak uygun olur.

Sülfür : Kaşıntı, yanma,sızıntı şeklinde kanama, karında basınç ve doluluk hissi bu remediye ihtiyaç duyar. Anüs iltihaplı ve kırmızı görünümdedir, çıkıntı oluşmuştur. Sıcaktan ve banyodan kötü hissedebilir. Kötü kokulu bol gaz şikayeti olabilir.