HOMEOPATİ DÜNYASINDA İLAÇ OLARAK SÜT

HOMEOPATİ DÜNYASINDA İLAÇ OLARAK SÜT

Hz. Muhammed’in de söylediği gibi  ‘sütü düşlemek bilgiyi ve öğrenmeyi düşlemektir’ . İsrailliler sütün ve balın önemini araştırdılar. Rüyada süt görmek rüya tabiri sembolojisine göre birinin bilinçaltından pozitif mesajlar olarak anlamlandırılır.  Emzirme rüyası, içsel çocuğun ihtiyaçlarıyla ya da manevi olarak başkalarına ilham vermekle ilgili olabilir.  Diğer yandan sütü istemek ya da süt içtiğini düşlemek ise maneviyata ihtiyacın göstergesidir. Bu bağlamadaki rubrik ( rüya: süt, anneden süt istemek) ; geleneksel olarak emzirmek psikolojik ve fizyolojik olarak iyi gelir. Memelilerin uterus içinde büyümesini sağlayan plesenta iken uterus dışında büyümenin devam etmesi özel dizayn edilmiş bir sıvı tarafından sağlanır.
Tarihçe: Homeopatik bakış açısından süt çok ilginç bir ilaçtır.  İki kaynaktan gelen elementleri birleştirir. Süt remedisine ihtiyaç duyan insanlar genel olarak sütle ilgili ve hangi hayvandan elde edilmişse o hayvana ait özellikler gösterir.  Bir memeliden homeopatik ilaç hazırlamak istenirse çok küçük miktar süt binlerce doz üretmek için yeterli olacaktır. 

Sütlerin İçerikleri


MemeliSolid içeriğiyağproteinlaktozash
eşek11,11,21,76,91,3
deve14,44,93,75,10,7
kedi25,410,911,13,4-
inek(jersey)155,53,94,90,7
köpek/kurt25,112,97,93,11,2
yunus30,414,110,45,9-
fil24,115,14,93,40,76
keçi10,23,53,14,60,79
at11,01,62,76,10,51
insan13,65,51,07,00,1
kanguru9,12,16,2eser1,2
aslan24,813,78,52,6-
lama14,05,64,33,30,8
tavşan26,412,210,41,82,8
fok balığı67,753,211,22,60,7
antilop13,51,36,241,3
babun14,25,01,67,30,3
ayı41,224,514,50,41,8
maymun14,53,92,15,92,6
Guina domuzu15,83,88,13,00,82Genel Fiziksel Özellikler

Yeme bozukluğu olanlar
Besin intoleransı ya da bağımlılığı olabilir
Anerokseia ya da bulimia gibi bozukluklar
Her zaman aç, ya da yemek yeme konusunda telaşlı, öğün kaçırmak konusunda sabırsız
Sanki hep boş gibi fiziksel ve duygusal olarak
Süte aş erer ya da nefret eder ya da hasta olur
Baş ağrısı ve migren yaygındır ya da yenidoğan egzeması veya ergenlik  aknesi
Sıklıkla hormon problemleri; PMS, menstruel düzensizlikler, puberteyle başlayan semptomlar

Genel Zihinsel  Özellikler 

Anksiyete ve depresyon yaygın; sağlıksız memeli güvensiz hisseder
Çok üşürler (fiziksel ve duygusal sıcaklık eksikliği); kronik yorgunluk sendromu çok görülür
Duygusal olarak gelişmemiştir, stres altında çocukluğa döner. Utangaç ve özgüvensizdir.
Aileyle özellikle de anneyle zayıf bağ.
Bir ailenin üyesi değilmiş gibi hissetme ya da evi erken terk etme isteği, ya da kendine alternatif anne (teyze ya da nine ) bulur.
Eğer annede bir hastalık varsa özellikle akıl hastalığı annenin rolünü üstlenir ve diğerlerinin kendi yerine tercih edildiği hissi olur.
Terkedilmiş, izole edilmiş hissi
Davranışlarını kontrol edemez
Hayvanlar gibi savaşır; tekme, ısırma gibi 
Oyuncudur, hayvanlar gibi insanların üzerine atlar 
Outdoor sporları sever, hayvanları sever hayvanlar da onu sever
Tüm hayvanları üzerlerine çekerler
Yıkıcı, öfkeli olabilir.
Sıklıkla olumsuz vücut imajlarına sahiptirler
Çirkin, cazibesiz ve ya iğrenç bulabilirler kendilerini. Bir şeyin içindeymiş gibi ya da ciltlerinin dışına çıkmak istiyorlarmış gibi hissedebilirler.
Hayvanlarla sanki kardeşmiş gibi hissedebilirler.
Doğada olmak için çok fazla fiziksel enerjileri vardır, sosyalleşmeyi severler. Tersi izole edilmiş hissi verir.
Çok rekabetçiler, dövüş sanatlarını ve sporlarını severler.
Bazıları et obur bazıları oto burdur.
Yırtıcı memeli sütleri; agresif ve bağımlı kişilere faydalıdır.

Süt Türleri ve Ürünleri

Lac Assinum
Lac Cameli Dromedari
Lac Caninum
Lac Caprinum
Lac Delphinum
Lac Equinum
Lac Felinum
Lac Humanum
Lac Llama Glama
Lac Leoninum
Lac Loxodonta Africana
Lac Lupinum
Lac Macropi Gigantei
Lac Maternum
Lac Oryctolagus Cunicilus
Lac Phoca Vitulina
Lac Suillinum
Lac Vaccinum
Lac Vaccinum Defloratum


Süt Remedilerinin Semptomları
Aslan sütü
PMS, Öfke, hiddet, erkeklerden nefret özellikle onları hor görenlerden. Aslan dünyasında avlanmak, çocuklara bakmak gibi pek çok iş kadınlara ait erkekler pek az iş yapar. Bu kadınlarda her şeyi ben yapıyorum, erkekler tembel duygusu vardır. Aslan sütü bu kadında çok iyi çalışır.

 Kurt Sütü
Rage  ; çocuk sağlığı ve onların aileleriyle birlikte tedavisi konusunda çok derin hissetmiş biriydi.  Kurt sütünün provinglerinde çocukların tehlikede olduğu ve onları koruma içgüdüsü güçlü bir şekilde ortaya çıkarıldı. Kurtlar çok oyuncudur, yetişkinler bile küçüklerle oynarlar.  Bu kadın kendinin kurtlarla bağlantısı olduğunu kendini ‘anne kurt’ gibi hissettiğini söyler.  Çok sıcakkanlıdır, açık kalplidir ve birlikte olması kolaydır. Çok sosyal ve çekici kişiliğe sahiptir. Arkadaşlarına karşı sevgi dolu ve açıktır. Bütün bu özellikler kurtların etkileyici doğası ve sosyallikleriyle ilişkilidir. 
  At sütü
Görev ve iş konusunda gelişmiş bilinci vardır ve hayatın zor olduğunu hisseder. Yıllarca savaşlarda kullanıldığından öldürme ve şiddet duygusu gelebilir. At sütü insanları; çok organize ve grup içinde iyi çalışan insanlardır atların doğasıyla ilişkili olarak. Her iki at sütü hastam da at sahibiydi çok seviyorlardı onlar için çok önemliydi, hayatlarının bir parçasıydı.

 Lac Felinum Kedi sütü
Kedi sütüne ihtiyaç duyan insanlar genelde çok bağımsızdırlar. Pek çok kedi sütü hastam zor çocukluklarına karşın evi erken yaşta terk etme isteği duymuşlar ve savuşturmuşlar. Kıyafet ve takı konusunda iyi bir zevk geliştirmişlerdir ve zariftirler. Sporda çok başarılı ve yeteneklidirler.  Bazen aşırı temiz ve titizdirler. Kedileri seviyorlar ve hayvanları duygu ve düşünce katmaksızın kabulleniyorlar.  Besleme ve koruma isteği memelilerde çok güçlüdür.  Homeopatik  provingler bizim algıladığımızdan daha güçlü duygusal derinlik olduğunu göstermekte.  Memeliler geçmişte yaşantımıza kattıklarının yanı sıra, modern çağda homeopatinin muhteşem armağanı sayesinde gerçek bedensel ve zihinsel iyileşme için madde sağlayarak hizmet etmeye devam ediyor. 


Lac defloratum – (yağsız süt)
Baş ağrıları, gebelik problemleri, süt intoleransı, toplumdan dışlanma ve terkedilme duygularını tedavi etmek için iyi bilinen remedidir.

  Lac caprinum (keçi Sütü)
Utanmasız cinsellik, sinirli, korkudan annelerine yapışmış çocuklar, toplumun üst kademesinde olan ve seks skandallarına karışmış ya da onu gizleye çalışan kimseler için uygun olabilecek remedi.

   Sonuç
Kelt, Hristiya, Yunan ve Hindu kültürleri, İslam kültüründe ölümsüzlüğün sembolü olarak kullanılmaktadır.  Her memeli kendisi için özel olarak üretilmiş bir maddeyle beslenir. İnsan sütü protein açısından fakir ancak beyin gelişinde önemli olan  laktoz açısından zengin bir süt.  Temiz su kaynağı, formül mama almak için yetersiz ekonomi, malnutrisyon ve enfeksiyon gibi nedenlerle bebekler ölmekte. Anne sütü tüm bunlardan uzakta, yeterli vitamin ve mineral desteği sağladığı gibi çocukları allerji ve enfeksiyonlara karşı koruyan yağ asitlerini de içerir. 

Gaurav ; Jan 2017
http://www.bjain.com/homeopathy360-wp/2017/01/21/milk-as-medicine-in-world-of-homoeopathic-era/