Homeopatik Aciller

Homeopatik  Aciller

Homeopati uygulaması eğlenceli, öğrenmesi kolaydır. Yeni başlayanlar bile bir avuç remedi ile günlük sağlık sorunlarında büyük fark yaratabiliyorlar. Homeopatik remediler(ilaçlar) ucuz, uzun ömürlü ve tüm yaş grupları için güvenlidir. Üstelik elde edilmeleri Avrupa, Amerika ve Hindistan gibi ülkelerde kolaydır. Yaygın kullanılanların çoğu, doğal sağlık ürünleri satan yerlerde, eczanelerde ve bazı süpermarketlerde bulunur.

 

Her seferinde Bir Adım

Homeopati kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda, remedilerin nasıl çalıştığına dair aşinalığınız olana kadar küçük kesikler, yanıklar veya yaralanmalar gibi basit ilk yardım vakalarında alıştırma yapmanız en iyisidir.

İlk yardım vakalarında, herkes aynı semptomları gösterdiğinden her bir durum için hangi remedinin kullanılacağını öğrenmek kolaydır. Bu aşamada size yardımcı olması için ilk yardım problemleri için kullanılan ve kolay bulunan 10 remedi listesini bu yazıda bulabilirsiniz.

İlk yardım remedilerinde Top 10

İlk yardım durumlarına yaygın kullanılan bazı remedilerle iyi hazırlanmış olacaksınız. Hangilerine ihtiyacınız olduğunu tespit edin ve değişik şikayetler için kolay remedy-finder konusuna geçin.

1. Aconitenapellus (Acon.) - Panik, korku ve şok hallerinde ve özellikle kişi hızlı ve derin nefes alıp veriyorsa ilk düşünülmesi gereken remedidir. Anafilaksi(aşırı duyarlılık) için de kullanışlıdır.


2.Apismellifica (Apis) – Arı, böcek ısırmaları ve sokmaları ile sokma sonrasında hızla terlemelerde en iyi remedidir. Etkilenen bölge şişmiş, beyaz veya pembemsidir, sıcaklık vardır. Soğuk kompres iyi gelir. 


3.Arnicamontana (Arn.) –Aktif zedelenmelerde, kas veya bağlantı noktalarında, ağrıdan veya dişçiye gittikten sonra kullanmak için güzel bir remedidir. Yaralanma sonrasında burun kanamalarında veya ağır yük taşırken ve göz morarmasının erken aşamasında da yardımcıdır. Kırık vakasında ilk 24 saatiçinde kanamayı ve terlemeyi kontrol etmek için, iyileştirmeyi sağlamak için kullanın.


4.Arsenicumalbum (Ars.) – Besin (özellikle et) zehirlenmelerinde düşünülecek ilk remedidir. Üşüme, halsizlik ve huzursuz anksiyetenin eşlik ettiği kusma ve ishal görülür.


5.Belladonna(Bell.) – Sıcak çarpması ve halsizlik için uygundur.Deri sıcak ve kırmızıdır, yüz kızarmış, gözler cam gibi, kafa zonkluyordur.


6.Calendulaofficinalis (Calen.) – Üstünkörü yaralarda,sıyrıklarda, hatta yırtıklarda harikadır. İyileşmeyi sağlar ve enfeksiyonu azaltır.


7.Cantharisvesicatoria (Canth.) – Kabarcıklanmış yanıklara veya güneş yanıklarına, 2. ve 3. derece yanıklara, eşek arısı sokmalarına mükemmel bir remedidir. Acıdır, yakıcıdır ve soğuk kompres yatıştırır.


8.Cocculusindicus (Cocc.) – Özellikle uyku eksikliğiyle kötüleşen yol tutması, baygınlık için anahtar remedidir.


9.Euphrasiaofficinalis (Euphr.) – Bitkisel kırlangıç otundan (gözotu) yapılır .Yabancı nesneyi çıkardıktan sonar, kalıcı acıyı veya tahriş olmuş, göz ve burun akıntısını rahatlatır.


10.Hypericumperforatum (Hyper.) Sinir yaralanmalarında veya sinirce zengin parmak uçları ve omurga yaralanmalarında kullanılan ana remedidir. Zonklayan sinir ağrısı, diş tedavisinden sonraki sızlayan ağrı, acı yaratan  kesilme ve delinme yaralarında kullanılışlıdır.


11.Ledumpalustre (Led.) – Delinme yaraları,böcek ısırmaları ve sokmaları, ayak bileği gibi eklemlerde bükülme veya burkulma vakalarında iyi bir remedidir. Yaralar soğuk ve beneklidir, acı soğuk kompresle rahatlar.


12.Rhustoxicodendron (Rhus-t.) – Zehirli sarmaşık gibi şeylerle temas sonrası kırmızı, şişmiş, kaşıntılı kabarcıklar oluşması gibi alerjik reaksiyonlarda güzel bir remedidir.


13.Rutagraveolens (Ruta.) – El-ayak bileği gibi burkulma,zorlanma ve sinir düğümleri için harika remedidir. Diş tedavisi sonrasında,tendon veya kemik dış zarı yaralanmalarında uygundur.


14.Siliceaterra (Sil.) – Homeopatik neşterdir. Gömülü yabancı maddelerin vücudun dışarı atmasına yardımcıdır.


15.Symphytumofficinale (Symph.) - Kırılmalarda kemik yerine oturduktan sonraki remedidir. Daha öncesinde kullanmayın(yerine Arnica kullanın). Kemiğin erken yenilenmesi yerine oturması dengesizleşecektir. Ayrıca delinmiş veya kopmuş göz yuvaları için de kullanılışlıdır.

 

Hızlı Remedi Kartı

Tedavi etmek istediğiniz problem için aşağıdaki listeyi tarayın, remedi ya da remedileri tespit edin ve remedi listesinden hangisinin uygun olduğuna bakın.Bu yazının altında her bir remedinin ne sıklıkta verileceğini gösteren açıklamaların olduğu linki bulabilirsiniz.

Anafilaksi, aşırı duyarlılık: Acon;Apis.

Böcek sokmaları, ısırıklar: Apis; Arn; Canth; Led.

Kabarcık: Canth; Rhus-t.

Yara, bere, çürük: Arn; Led.

Yanık ve haşlanmalar: Canth; Urt-u.

Kesik, çizik  ve delinme yaraları: Arn;Calend; Hyper; Led.

Diş tedavisi, cerrahi işlemleri: Arn;Hyper; Ruta.

Elektroşok: Phos.

Göz yaralanmaları: Arn; Led; Euphr; Symph.

Besin zehirlenmesi: Ars; Nux-v.

Kırıklar: Arn; Symph.

Sıcak çarpması, baygınlık: Bell; Glon.

Sıkça nefes alıp verme,hiperventilasyon: Acon.

Yol tutması: Cocc; Tabac.

Burun kanamaları: Arn; Phos.

Aşırı hoşgörü, fazla müsamaha ve içki sersemliği, akşamdan kalma: Nux-v

Panik ve şok: Acon.

Zehirli sarmaşık: Rhus-t.

Kıymık, diken: Sil.

Burkulma, incinme: Arn; Hyper;Led; Rhus-t; Ruta.

 

Ne kadar sıklıkla remedi alınmalı?

Şikayetin yoğunluğuna göre remedi alma frekansı değişir; çok yoğun şikayetlerde daha sık aralıklarda doz alınır.

Homeopatide altın kural; Semptomlar iyileşme gösterdiğinde remediyi kesmektir. Yalnızca iyileşme yavaşladığında ya da semptomlar yeniden görülmeye başladığında doz alımı tekrarlanır.

Remedinin çok sık aralıklarla alınmasından kaçınılmalı çünkü kötüleşmeye neden olabilir. Semptomları geçici olarak şiddetlendirebilir. Kötüleşme hafif, zararsızsa çok fazla remedi alındığından oluşmuş demektir.

Aşağıdaki linkte ilk yardım veya akut problemler için ne sıklıkla doz alınması gerektiğine dair açıklama vardır.

How Often Should I Take a Dose of My Remedy


Not:  Şikayetleriniz olduğunda uzman bir homeopatla görüşmeniz daha faydalıdır.

Referans:  
www.homeopathyplus.com