Homeopatik Remediler Köpeğim için Güvenli mi ?

Homeopatik Remediler Köpeğim için Güvenli mi ?

Homeopatik Remediler Köpeğim için Güvenli mi ?

Homeopatik remediler seyreltilmiş olduklarından modern tıbbın reçete ettiği ilaçlara göre çok daha fazla güvenlidir, hem de organiktir. Remedilerin nasıl hazırlandığına ve seyreltilmesine rağmen nasıl etki gösterdiğine dair daha geniş bilgi için; homeopatiklinik.com yazarlarımızdan Uzm. Dr. Kudret Parpar'ın Homeopati Suyunun Suyu, Nasıl etkili Olur? yazısını okuyabilirsiniz

Remediler, vücudun bağışıklık sistemi ile birlikte çalışırlar. Bağışıklık sisteminin yerine çalışmazlar. Yan etkileri yoktur ve hayvan deneylerinde test edilmezler. Yan etkisi yok diye de tümüyle zararsız değildirler. Homeopat bir veteriner hekimin rehberliğinde, gerekli zamanda, gerekli dozda verilmesi gerekir.

Köpekler için Remedi Kartı

Homeopatik remediler kullanıldığında hastalık sürecinde hastanın verdiği tepkilere çok önem verilir.

Aconite

Gök görültüsü, havai fişek, evde yalnız kalma korkusu olan köpeklerin remedisidir. Anilik de Aconite remedisinin özelliğidir. Aconite, ateş veya soğuk algınlığı gibi aniden başlayan akut hastalıkların erken dönemleri için kullanışlıdır. Bu remedinin fiziksel semptomları; ani ateş ve ani yoğun ağrıdır. Bu yüzden Aconiteacil durumlarda şoku önlemesi ve veteriner kliniğine giderken köpeğinize yaşamsal destek vermesi açısından çok etkili ve kullanılışlı bir remedidir.

Apis

Balarısı zehirinden yapılmış bir homeopatik remedidir. Bu yüzden arı sokması semptomlarına benzerlik gösteren terleme, kaşıntı, yanma gibi vakalarda faydalıdır. En yaygın rahatsızlıklar; arı sokması, böcek sokması, alerjik reaksiyonlar, aşılanmaya karşı reaksiyon gösteren vakalar, göz nezlesidir.

Arnica

Arnica köpeklere en faydalı homeopatik remedilerden biridir. Hemen her tür yaralanmalara iyi gelir. Keskin olmayan bir cisimle vücudun herhangi bir yerine alınana darbeyle berelenme vakalarında özellikle faydalıdır. Arnica ihtyiacı olan köpekler büyük acı içindelerdir ve kendilerine dokunulmasını istemezler. Aynı zamanda köpek huzursuzdur; yatmak, uzanmak için kendisine rahat yer bulamaz. Bu remedi ayrıca yaşlı köpeklerin kronik hastalıklarında veya egzersiz sonrası yorulduğunda verilir.

Arsenicum

Arsenicum köpeklerin pek çok akut vakalarına iyi gelir. Özellikle ishal ve kusma için kullanılır. Arsenicum ihtiyacı olan köpeklerin semptomları oldukça özel ve sabittir; huzursuzluk, güçsüzlük, üşüme. Gece yarısından sonra kötüleşme görülür. İlaçtan veya aşıdan kaynaklı toksik zehirlenmelerde, gıda zehirlenmesinde, böbrek veya karaciğer rahatsızlıklarındaki toksin artışında kesinlikle faydalı bir remedidir.

Hepar Sulph

Hepar Sulph apse, çıban ve diğer deri enfeksiyonları, diş eti enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları gibi iltihap vakalarında oldukça iyi bir remedidir. Hepar Sulph ihtiyacı olan köpekler etkilenen bölgeye dokunulduğunda çektiği acıdan dolayı  ağlar, hırlar, ısırmaya çalışır veya enfekte bölgeyi gizlemeye çalışır. Ayrıca çok üşürler, cereyanda kalınca ve hafif soğukta hemen kötüleşirler.

Ledum

Ledum herhangi bir delinme yarası için akla gelmesi gereken ilk remedidir. Ledum ihtiyacı olan köpekler genelde sinirli ve huysuzdur, yalnız bırakılmayı tercih ederler. Bu remedi böcek sokmalarına ve ısırmalarına, yılan sokmalarına, bit-pire ısırıklarına ve göze ya da herhangi bir bölgede delinme yaralanmalarına iyi gelir.

NuxVomica(Nux)


Nux çoğunlukla ilaç tedavisi, aşırı ilaç kullanımı, kötü besinler veya aşırı yemek sonrası gelişen negatif etkilere karşı savaşır. Nux ihtiyacı olan köpekler soğuğa gürültüye, ışığa veya kokuya karşı hassastırlar ve bunlardan rahatsız olurlar. Nux öğürme sonrası olan kusmayı tedavi eder. Aynı zamanda ishali veya kabızlığı tedavi eder. Nux, köpeğiniz herhangi bir toksik maddeyi mideye indirmişse; siz, onu veteriner kliniğine yetiştirene kadar olan sürede yaşamsal destek verir.

Phosphorus

Bu homeopatik remedi köpeğinizin kusma, dışkılama, balgam veya herhangi bir boşaltım esnasında yaşanan kanama problemlerini tedavi eder. Kulakta kan toplanması sonrası oluşan şişlikler,burun kanaması, öksürük, bronşit, doğum sonrası aşırı vajinal kanama, cerrahi müdahale sonrası bulantı ve kusma durumlarında kullanılır. Phosphorus ciddi kesikler ve kan kaybı sonrasında veteriner kliniğine gidene kadar olan süre için yaşam kurtarıcıdır.

Rhus Tox

Rhus Tox, eklem ağrılarında ve diğer eklemsel problemlerde köpeğiniz için çok etkili bir homeopatik remedidir. Rhus Tox ihtiyacıolan köpekler, ilk seferde  hareket etmekte zorluk çekerler fakat hareket ettikçe daha iyi olurlar. Bu remedinin diğer kullanımı kaşıntılı deri döküntüleri ve diğer iltihaplı durumlardır. Özellikle zehirli sarmaşık reaksiyonu andıran terleme,kaşınma ve kırmızılık gibi semptomlara iyi gelir. Diğer kullanıldığı yerler göz nezlesi, kasılma ve alerjik reaksiyonlar.

Silicea(Silica)

Silica ihtiyacı olan köpekler hassas deriye sahiptiler ve kolayca tedavi edilemeyen gömülü anal bezler, korneal ülserler, diş eti ve diş apseleri kadar çıbanlar, kistler gibi pek çok deri probleminden şikayet ederler. Ayrıca pek çok homeopat veteriner hekim, aşı sonrası enjekte edilen bölgede topak veya şişkinlik oluşmasına karşı Silica kullanır.

 

Bu remedileri köpeğinize nasıl vereceğinizi homeopatiklinik.com yazısı  http://www.homeopatiklinik.com/kopekler-icin-homeopati.html linkinde bulabilirsiniz.

 

Kaynak:Natural Dog Health Remedies