Cumhuriyet Gazetesi Ekonomik Sağlık Mümkün

Kişiselleştirilmiş bir tedavi biçimi

Muayene biçimi ve tedavisi nasıl yapılıyor? 

Homeopati, hastalığı değil, hastayı tedavi etmek üzerine kurulu bir sistem. Biz ona yaşam gücü diyoruz. Homeopatideki amacımız kişinin yaşam gücünü arttırmak ve dolaylı olarak kişinin kendi kendini iyileştirme kapasitesini artırmak. Örneğin, yüksek tansiyonla gelmiş bir hastaya verdiğimiz bir antihipertansiyon ilacı yok. Her hastayla uzun bir görüşme yapıp sadece şikâyetini değil, hastanın bütün ailesini ve kendi hikâyesini öğrenip ona en çok benzeyen remediyi bulmaya çalışıyoruz. Benzer remediyi verdiğimizde hastanın önemliden önemsize bütün şikayetleri düzeliyor. Dolayısıyla yüksek tansiyonla gelmiş on farklı hastaya on farklı remedi verebiliyoruz. Kişiselleştirilmiş bir tedavi biçimi. İlacı kaç kere tekrar edeceğimiz, ne kadar süreyle kullanacağımız da yine kişiye göre değişiyor. Remedi, yani ilaç, inci tanesi görünümünde şeker globülleri. Aslında ilaç sıvı formda hazırlanıyor ama saklama ve kullanım kolaylığı açısından globül hale getiriliyor. Hasta bunu bazen dil altında emerek, bazen de sulandırıp suyu içiyor. Hastanın iyileşmesi duruma bağlı. Uzun sürmüş kronik hastalıklarda tedavi de uzun sürebiliyor. Akut durumlarda, çocuklarda, yaşam gücü yüksek hastalarda, hatta hayvanlarda sıklıkla tek doz yetiyor. Homeopatiyi iki türlü kullanıyoruz: Kronik hastalarda yapısal tedavi. Bir de akut durumlarda klinik şikâyete göre. Örneğin diş çıkaran ya da koliği olan bebeklerde remediyi sulandırıp veriyor ve kısa sürede cevap alıyoruz. Bu da ilacın plasebo etkisi olmadığını gösteriyor.

Homeopati remedileri nasıl üretiliyor? Hasta, inci tanesi görünümündeki bu küçük beyaz topların ne işe yarayacağına denemeden inanamıyor. Hatta bazıları bunu plasebo etkisi olarak değerlendiriyor. Oysa hayvanlara uygulandığında da, üstelik insandakinden çok daha hızlı ve etkin, işe yaradığına göre plasebo etkisi olması söz konusu değil.

Homeopati remedileri kullanılacak maddeden bir birim alınarak yüzle sulandırılıyor, oluşan maddeden tekrar bir birim alınıp yüzle sulandırılıyor, bu defalarca tekrar ediliyor. En sonunda oluşan ilacın içinde hiç madde kalmıyor. Bu nedenle yıllarca “insanlara su satarak tedavi sağlıyor” deniliyordu. Plasebo etkisi de bunun için söyleniyor. Ancak bugün laboratuvarlarda son ürüne bakıldı, içinde ilk yapılan maddenin nano partikülleri görüldü, yani bu satılan sadece su değil.

Homeopatinin nasıl çalıştığını bilimsel olarak henüz kanıtlayamadık. Bugün modern tıpta kullandığımız ilaçlar kimyasal tepkimeyle etki gösterir. Homeopatinin kimyasal bir tepkime başlattığını ileri sürmedik. Homeopati muhtemelen fizik yasalarla çalışıyor. Bugün bazı araştırmacılar bunu göstermek için deneysel çalışmalar yapmaya devam ediyor. Nasıl ki ilaçların içinde su değil, nanopartikül olduğunu yeni keşfedebildik, o nanpartiküllerin nasıl çalıştığını da bir gün gösteriyor olacağız.