KALP DAMAR HASTALIKLARININ HOMEOPATİK TEDAVİSİ

KALP DAMAR HASTALIKLARININ HOMEOPATİK TEDAVİSİ

Günümüzde insan ölümlerinde ilk sırayı kalp ve damar hastalıkları almaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisi için harcanan para da yine sağlık sistemine harcanan paranın çok önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu sadece Türkiye için değil, dünya için geçerli bir varsayımdır.

Kalp damar hastalığı derken; kalp krizi, angına (göğüs ağrısı), yüksek tansiyon, damar problemleri, ritim problemleri, kapak hastalıkları, kalp yetmezliği gibi bütün kalbi ve damarı etkileyen hastalıklardan bahsediyorum.

Kalp hastalığına yatkınlığı artıran sebepler vardır: Bunlar sigara kullanmak, şeker hastalığı, uygunsuz diyet, hareketsiz yaşam tarzı , kandaki yüksek yağ oranıdır. Ancak yıllardır yapılan çalışmalar göstermiştir ki başka risk faktörleri de var. Duygusal ve zihinsel yaşantımızdaki sıkıntılar ki; aslında hastaları sorgularsak, kalp hastalıklarına en çok bunların neden olduğunu görürüz. Son zamanlarda, çalışmalarda A tipi kişilik diye tanımlanan insanlarda daha fazla yüksek tansiyon, kalp hastalığı, ülser gibi hastalıkların görüldüğü tespit edilmiştir.

Kimdir bu A tipi kişilik. A tipi kişilik özellikleri ağır basan bireyler; genelde aceleci olup, aynı anda birden fazla işi yapmak isterler. Her türlü zorluğun üstesinden gelerek başarıya odaklanmışlardır. İktidar sahibi olmak isterler. Toplumda göz önünde olur, tanınmaktan, rekabetten hoşlanırlar. Zamanları çok kıymetlidir. Zamanı boşa harcamaktan hoşlanmazlar. İşlerini en kısa sürede ve en iyi şekilde yapmak isterler. Çabuk öfkelenirler, kendilerinden daha rahat, kalender, ağır insanları ayak bağı olarak görürler. Tam da modern toplumun, sürekli ve çok üreten toplumun istediği kişilik modeli. Atipi kişiliğin ortak özellikleri sürekli iş düşünmeleri ve bu konuda hassas olmaları. Hareket , zaman onlar için önemlidir. Sıklıkla ihtiraslı insanlardır. Rekabeti sevmeseler bile sık sık rekabete girerler. Homeopatide bu ortak özellikleri sergileyen pek çok remedi var . Bu yüzden de tedavide bu remedileri tercih ediyoruz. Kalp hastalarında en sık kullanılan remediler:

AURUM METALLİCUM: Sanki kalbi bir an durmuş, sonra tekrar çalışmış gibi hisseder. Kalp büyümesi dahil bütün kalp hastalıkları sık görülür. İntihara yatkınlıkları vardır. Bu gruba dahil olan insanlar hayatları boyunca başarılı olması beklenmiş olanlardır. Küçük yaşlardan itibaren başarılı olmak, üstte olmak, en iyi olmak için çok çaba sarf etmişlerdir. Bulundukları bu üst konumu koruyamazlarsa hasta olurlar. Genel olarak hayatı ciddiye alan, ciddi görünen insanlardır.

NUX VOMİCA: Sinirli, kolay kızan, aktif insanlardır. Detaylara takılan küçük şeyleri dert edinen ,işinde uzun saatler çalışan insanlardır. Çok hassas olduğundan kahve sigara, alkol eğilimi fazladır. Ve tabii ki kalp hastalığı, mide rahatsızlıkları sık görülür. A tipi kişiliğe en çok benzeyen remedi belki de. Rekabetçidir, titizdir, rüyada bile iş görür. En belirgin özelliği öfkedir. Duygusal heyecanla ve ya öfkeyle başlayan rahatsızlıkları olabilir.

NATRUM URİATİCUM: Duygusal içe dönük insanlar. Tuz severler. Yüksek tansiyon, kalp ritim problemleri görülebilir. Kaygılıdırlar, geçmişle hesaplaşırlar. Teselliyi sevmezler. Duygusal olarak incindiğinde, terkedildiğinde hastalıkları başlayabilir.

Kalp Hastalığı sırasında acil kullanılan remedilere birkaç örnek vermek gerekirse:

Aconitum: Kalp krizi, göğüs ağrısı, şok gibi ani başlayan durumlarda kullanılır. Tipik olarak ani başlayan her şeyde kullanılabilir.

Arnica: Göğüs ağrısı sırasında etkili olacaktır.

Apis: Huzursuz, kalp hızı artmış, ödem mevcut olan kalp hastalarında fayda sağlayacaktır.

Digitalis purpurea: Kalp yetmezliğinde kullanılan digital ilaçlar gibi homeopatik digitaliste yetmezliği olan zayıf kalp durumlarında kullanılabilir.

Cactus Grandiflorus: Göğüs ağrısı , kalp krizi, damar tıkanıklığı olan durumlarda damar genişletici olarak kullanılabilir.

Lachesis Mutus: Endocardit gibi enfeksiyon durumlarında, kalbin kocaman olduğunun hissedildiği kalp hastalıklarında, hızlı aritmi durumlarında kullanılabilir.

Naja: Daha çok kapak hastalıklarında , ritim problemlerinde olmak üzere diğer kalp hastalıklarında düşünülmesi geren bir remedi.