KEDİLER İÇİN GEBELİKTE KULLANILAN REMEDİLER

KEDİLER İÇİN GEBELİKTE KULLANILAN REMEDİLER

Gebelik ve doğumun çeşitli aşamalarında yardımcı olacak birçok homeopatik ilaç vardır. Bu ilaçlar tamamen güvenlidir ve süreci hem kedi için hem de sahibi için açık bir şekilde kolaylaştırır. Eğer nasıl devam edeceğinizden emin olamazsınız bir homeopat veterinere danışın.

Aconite                                              

Doğum esnasında görülen korku ve ağrı durumunda. Gerektiğinde her yarım saatte bir doz verin. Rahatlama görülünce ilaç vermeyi kesin.

Arnica                                                 

Kanamayı, morarmayı ve şişmeyi azaltmak için yavrulama öncesi ve sonrasında anti-travma ilacı olarak verilmelidir. Aynı zamanda anne ve yavruların iyileşmesine ve travmaya bağlı olası enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Anne kediye, doğumdan önceki üç gün ve sonraki üç gün verin.

Caulophyllum                                 

Pelvis bağ dokularını gevşetip doğumu kolaylaştırmak için gebeliğin son iki haftasında haftada iki kez verilebilir. Caulophyllum doğumun ikinci aşamasında rahim kasılmalarını güçlendirir ve tembelliği önler. Aynı zamanda doğumun ilk aşamasında serviksin genleşmesini kolaylaştırır. Veteriner eşliğinde gerçekleşen sorunlu doğumların sonrasında Caulophyllum kullanımı faydalıdır. Caulophyllum doğum ağrılarını dindirmeye yardımcı olur ve plasentanın çıkmasını kolaylaştırır.

Ignatia                                                

Yavrularını kaybeden ve zaman zaman histerik biçimde özlem duyan anne kedinin sakinleştirilmesi için kullanılır. Genelde sadece bir yavru ölmüşse anne kediyi sakinleştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yavrular ve annenin ayrılması durumunda hem anne hem de yavrular için önemli bir ilaçtır.

Pulsatilla                                                          

Kasılmalar iyi başlayabilir ama sonra durabilir. Pulsatilla'nın etkisi Caulophyllum'un etkisine çok benzerdir. Yalancı doğumda bir gün boyunca bir ila üç doz gerekir. Başlayıp duran kasılmalarda sadece bir doz verin ve sadece sorun tekrarlarsa yeniden bir doz verin. Bu ilaç çiftleşme döneminde erkek kedinin ilgisine direnen dişi kediler için de faydalıdır.

 Sabina                                                

Plasentanın çıkmadığı ve özellikle yoğun parlak kırmızı renkli kanama ve kanda çabuk pıhtılaşma görülen durumlarda gereklidir. Hareketsiz kalınca durum daha da kötüleşir. Dört saatte bir dört kez verin. Tekrarlayan erken düşüklerde de çok faydalıdır.

 Secale                               

Fetal membranların uzun dönem atılamadığı ve kahverengimsi, kötü görüntülü bir akıntıyla birlikte enfeksiyon görülen durumlarda. Secale pasif hareket ve tuzlu kan sızıntısıyla ilişkilendirilmiştir. Gelişme görülene kadar günde üç kez verin. Belirtiler devam ederse enfeksiyonu temizlemek için Pyrogen 10M'i deneyin.

 Sepia                                                  

Her  türlü sarkmada. Üç gün boyunca günde iki kez bir doz faydalı olabilir, ama anne ve yavruların risk altında olmadığından emin olmak için bu durumdan veterinere bahsedilmeli ve muayene edilmelidir. Sepia kötü annelik için de başlıca ilaçtır. Anne yavrularına ilgi göstermiyor ya da yavruya annesi dışında bir kedi bakıyorsa kullanılır.

 Staphysagria

Genelde genç yaşta gerçekleşen ya da travmatik doğumlar sonrasında görülen annenin yavruları reddetmesi durumunda. Günde üç kez bir doz.

 Yavru kediler- doğum esnasında ve sonrasındaki sorunlar

Anneye yardımcı olduktan sonra ilgimizi yavrulara çevirebiliriz. Özellikle doğum sonrası görülen solunum zorluklarıyla ilgilenmek gerekir.

Travmatik doğumlarda bazı ilaçlar son derece faydalıdır ve sorunlara zamanında müdahale etmek için el altında tutulmalıdırlar. Tungsten 30c de Lauracerasus 200c de solunuma yardımcı ve yavrunun yeterli oksijen almasını sağlayan ilk yardım ilaçlarıdır. Ememeyen, baygın ve çökkün yavru kedilere, homeopatik ölü diriltici olarak da adlandırılan Carbo Veg 200c yardımcı olabilir. Tepki görülene kadar on dakikada bir doz verin. Recovery remedi   hasta yavruları ve zayıf düşen anneyi kendine getirmek için  faydalıdır ve gerekli oldukça verilebilir.

 

Emzirme ve meme iltihabı

Homeopatik ilaçlar sütü gelmeyen ya da sütü yetersiz olan kedilere faydalı olur. Aşağıdaki liste bu sorun için en yaygın biçimde kullanılan ilaçları içermektedir. Süt salgısı Prolaktin hormonu sayesinde olur ve Prolaktin'in varlığı ve yokluğu süt vermeyi başlatır ve sonlandırır. Yani bir ilaç süt vermeyi durdurabilir ya da başlatabilir.

  

Alfala

Bir çok yavrunun olduğu ve talebin fazla olduğu ancak sütün az olduğu ya da hiç olmadığı durumlarda süt salgısını arttırır. Urtica'nın işe yaramadığı durumlarda tek dozlar halinde verin. Aşağıdaki Ricinus'a da bakın.

Belladonna                                                      

Dokunmaya ve ani hareketlere duyarlı, kızarık ve ateşli meme uçlarıyla görülen ani akut meme iltihabı başlangıcında. Olumlu tepki gözlenene kadar iki saatte bir doz. İlk başta daha fazla sertlik varsa her türlü hareket ağrıya neden oluyorsa Byronia da eklenebilir. Byronia belirtileri ani ve şiddetli Belladonna belirtilerinin aksine bir kaç gün içinde yavaşça ortaya çıkar.

Lac Felinum

Diğer ilaçlar işe yaramazsa doğumdan sonra süt vermeyi başlatmak için kullanılabilir. Sütten kesmeden sonra gerekirse Lac Felinum kullanarak süt gelmesini durdurur. En ufak ters bir harekette ağrıyan meme ucu iltihabı için de kullanılır. Emzirme için günde bir doz, meme ucu iltihabı için günde üç kez.

Phytolacca                                        

Dokuların  sertleştiği ve sütün pıhtılaştığı meme ucu iltihaplarında. Memede düğüm düğüm sertleşme, şiddetli iltihap ve dokunmaya karşı duyarlılık vardır. Tepki alana kadar günde dört kez bir doz. Sertleşme azalırsa Silica'ya geçin.

Ricinus

Süt miktarını arttırmak için. Alfalfa ve Ricinus süt miktarını arttırmak için kullanılırken, Lac fel ve Urtica süt salgısını başlatıp durdurmak için kullanılır.

 Silica

Kronik  durumdaki meme ucu iltihabında. İltihap yerini sertleşmeye bırakır ve süt belirgin biçimde kötüleşir. Süt peynir gibi kokuyorsa Silica'nın ardından Hepar sulph kullanılabilir. Silica, Sulphur ve Carbo veg ile birlikte kullanımda da çok faydalıdır. SSC olarak bilinen karışım kronik meme ucu vakalarının hepsinde faydalıdır. Üç gün boyunca günde üç doz olarak kullanın.

Urtica

Süt çıkmıyorsa, süt salgısını arttırır. Akışı sağlamak için yeterli miktarda tek dozlar şeklinde verin, çünkü ilerleyen dozlar salgıyı yeniden baskılamaya başlar.

  Referans:  Homeopathy for a Healtier Cat : Mark Elliott, Tony Pinkus