Kedilerin Mart Sıkıntısı ve Homeopati

Kedilerin Mart Sıkıntısı ve Homeopati

Homeopati nedir?

Homeopati , Alman doktor Samuel Hahnemann'ın 19. yüzyıldaki çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Son derece eğitimli ve hastalarını insani yöntemlerle tedavi etme amacı taşıyan bir doktor olan Hahnemann, vahşi kan alma yöntemleri uygulayan ve zehirli ilaçlar kullanan dönemin doktorlarıyla ters düşüyordu. Hahnemann o dönem vahşi bir meslek olan doktorluk mesleğinde geçirdiği uzun yılların ardından, homeopatinin bir tıp disiplini olarak ortaya çıkışına yol açacak bazı temel prensipler keşfetti.

Homeopati  ; felsefesiyle alternatif, anlayışıyla bütüncül, etkisiyle doğal ve uygulamasıyla tamamlayıcı bir disiplindir.

Homeopatik ilaçlar güvenli mi?

Homeopatik ilaçlar çokça seyreltilmiş ilaçlardır. Bu yüzden de güvenlidirler.  Hayvanda kesinlikle yan etkiye neden olacak kalıntı bırakmazlar. Yanlış ilaç verilirse etki göstermez ve bu durum sürekli olarak tekrarlanmadıkça bir zararı olmaz. Bir ilaç hakkında tereddüdünüz varsa,  profesyonel bir homeopattan yardım almanızı öneriyoruz.

İlaçlar nasıl etki ediyor?

Homeopatik ilaçların değişime neden olan bir uyarıcı gibi işlev gördüğünü anlamak önemlidir. Homeopatik ilaç iyileştirme sürecini, iyileştirici sinyale cevap vererek başlatır. Bu sinyal diyapozon gibi çok özel bir sinyaldir. İlaç tarafından verilen ilk cevap vücut tarafından eşit ve karşıt bir ikincil cevapla karşılanır. Tıpkı bir diyapozon  gibi;  ilaç sadece rezonant bir vücutta rezonans oluşmasına neden olur. Süreci başlattıktan ilaca ihtiyaç kalmaz ve ilaç kesilmelidir. Hastalık iyileştikten sonra tekrar tekrar ekstra dozlar almak faydalı değildir ve negatif bir sonuç doğurabilir.

Hastanın şikayetini almak

Homeopatın görevi bir gözlemcinin görevine benzer. Homeopat,  hastanın belirtilerini kendince ifade etmesine izin vermeli, mümkün olduğunca az müdahale ve yönlendirmede  bulunmalıdır. Bu şekilde hastalığın kendine has doğası ortaya çıkar. Bu ifade homeopatın zihninde bir izlenim uyandırır. Homeopat bu izlenimle vakanın belirtilerinden bir yapboz  yapar gibi ilacın resmine ulaşır. Repertoriler en nadir belirtilerin bile yer aldığı birer ansiklopedi gibidir. Daha sonra duruma en benzer ilaç (similium), hastalığın durumu ve hastanın enerjisine uygun olarak reçete edilir.

Hayvanlar konuşamadığından hayvanlar söz konusu olunca sıcağa, soğuğa ya da dokunmaya verdikleri tepki gibi gözlenebilen özellikler önem kazanır. Kedi sahiplerinin kedileriyle kurdukları bir iletişim vardır ve konuşmadan anlaşabilirler. Örneğin Bryonia hastası bir insan yalnız kalmak istediğini söyleyebilir ama Byronia hastası bir hayvan kendini iletişime kapatır ve kendine dokunulmasından hoşlanmaz.

Bir insan serinliğe ihtiyaç duyduğunu dile getirip, şikayetlerinin sıcakta ve hareket ettiğinde şiddetlendiğini söyleyebilirken, bir kedi odanın en serin yerinde ağrıyan tarafının üstüne yatıp sessizce uzanır. Bu tip ipuçlarına dikkat edin ve kedinizin davranışlarındaki değişiklikleri gözlemleyin. Kendiniz de hasta olduğunuzda duygu ve davranışlarınızın nasıl değiştiğini aklınıza getirin. Hastalık ve iyileşme döneminiz arasında hem davranışsal, hem de fiziksel değişimin çok kolay fark edilmediğini hatırlamaya çalışın.

 

Kızışma

Homeopati kızışma sorunlarında işe yarar. Foliculinum yumurtalık bezinden yapılan bir ilaçtır ve hormon döngüsüne belirgin bir şekilde etki eder. Yumurta döngüsü, ters geri besleme döngüsü olarak tasarlanmıştır. Bu; şu anlama gelir: Düşük seviyede hormon döngüyü başlatır ve yüksek seviye döngüyü sonlandırır. Aynı şekilde Foliculinum'un 6c gibi düşük potensi kızışmayı başlatırken 200c ya da 1M gibi yüksek potensler kızışmayı baskılamakta etkilidir. 7c potens kızışma yeni başladığında kızışmayı devam ettirmek için kullanılır. Ancak kızışma tamamen başladığında ilaca devam etmek kızışmanın baskılanmasına neden olur.

Gebelik ve doğum

Gebelik ve doğumun çeşitli aşamalarında yardımcı olacak bir çok homeopatik ilaç vardır. Bu ilaçlar tamamen güvenlidir ve süreci hem kedi için, hem de sahibi için açık bir şekilde kolaylaştırır. Eğer nasıl devam edeceğinizden emin olamazsanız, bir homeopat veterinere danışın.

Aconite 200c                                                    Temel kullanım alanı: Doğum korkusu ve ağrısı

Doğum esnasında görülen korku ve ağrı durumunda. Gerektiğinde her yarım saatte bir doz verin. Rahatlama görülünce ilaç vermeyi kesin.

Arnica 10M                                                       Temel kullanım alanı: Doğum travmasını azaltmak

Kanamayı, morarmayı ve şişmeyi azaltmak için yavrulama öncesi ve sonrasında anti-travma ilacı olarak verilmelidir. Aynı zamanda anne ve yavruların iyileşmesine ve travmaya bağlı olası enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Anne kediye, doğumdan önceki üç gün ve doğumdan sonraki üç gün verin.

Caulophyllum 30c                                          Temel kullanım alanı: Gebeliğe ve doğuma yardımcı olur

Pelvis bağ dokularını gevşetip doğumu kolaylaştırmak için gebeliğin son iki haftasında, haftada iki kez verilebilir. Caulophyllum; doğumun ikinci aşamasında rahim kasılmalarını güçlendirir ve tembelliği önler. Aynı zamanda doğumun ilk aşamasında serviksin genleşmesini kolaylaştırır. Veteriner eşliğinde gerçekleşen sorunlu doğumların sonrasında Caulophyllum kullanımı faydalıdır. Caulophyllum doğum ağrılarını dindirmeye yardımcı olur ve plasentanın çıkmasını kolaylaştırır.

Ignatia 30c                                                         Temel kullanım alanı: Üzüntü

Yavrularını kaybeden ve zaman zaman histerik biçimde özlem duyan anne kedinin sakinleştirilmesi için kullanılır. Genelde sadece bir yavru ölmüşse,  anne kediyi sakinleştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yavrular ve annenin ayrılması durumunda da, hem anne hem de yavrular için önemli bir ilaçtır.

Pulsatilla 30c                                                    Temel kullanım alanı: Düzensiz kasılma, yalancı doğum

Kasılmalar iyi başlayabilir ama sonra durabilir. Pulsatilla'nın etkisi Caulophyllum'un etkisine çok benzerdir. Yalancı doğumda bir gün boyunca bir ila üç doz gerekir. Başlayıp duran kasılmalarda, sadece bir doz verin ve sadece sorun tekrarlarsa yeniden bir doz verin. Bu ilaç çiftleşme döneminde erkek kedinin ilgisine direnen dişi kediler için de faydalıdır.

Pyrogen 200c                                                   Temel kullanım alanı: Fading sendromlu yavrular  ve E coli

Önleyici ve tedavi edici olarak kullanılır. Enfeksiyonun sistemik hale gelip tüm vücudu etkilediği durumlarda yavru kedilerin hayatını kurtarır. E. Coli enfeksiyonları bu aşamada ölümlerin yaygın nedenidir. E. Coli taşıyan anne kedilerde belirti görülmeyebilir. Doğumda Pyrogen'den önleyici bir doz verilebilir ya da enfeksiyon belirtisi görüldüğünde uygulanabilir.

Sabina 12c                                                         Temel kullanım alanı: Plasentanın çıkmadığı durumlarda

Plasentanın çıkmadığı ve özellikle yoğun parlak kırmızı renkli kanama ve kanın çabuk pıhtılaşdığı görülen durumlarda gereklidir. Hareketsiz kalınca durum daha da kötüleşir. Dört saatte bir dört kez verin. Tekrarlayan erken düşüklerde de çok faydalıdır.

Secale 12c                                                         Temel kullanım alanı: Plasentanın çıkmadığı durumlarda

Fetal membranların uzun dönem atılamadığı ve kahverengimsi, kötü görüntülü bir akıntıyla birlikte enfeksiyon görülen durumlarda. Secale pasif hareket ve tuzlu kan sızıntısıyla ilişkilendirilmiştir. Gelişme görülene kadar günde üç kez verin. Belirtiler devam ederse, enfeksiyonu temizlemek için Pyrogen 10M'i deneyin.

Sepia 30c                                                           Temel kullanım alanı: Rahim sarkması ve kötü annelik

Her türlü sarkmada. Üç gün boyunca günde iki kez, bir doz faydalı olabilir, ama anne ve yavruların risk altında olmadığından emin olmak için bu durumdan veterinere bahsedilmeli ve muayene edilmelidir.. Sepia kötü annelik için de başlıca ilaçtır. Anne yavrularına ilgi göstermiyor ya da yavruya annesi dışında bir kedi bakıyorsa kullanılır.

Staphysagria 200c                                          Temel kullanım alanı: Yavruların reddi

Genelde genç yaşta gerçekleşen ya da travmatik doğumlar sonrasında görülen annenin yavruları reddetmesi durumunda. Günde üç  kez bir doz.

Referans: Homeopathy for a Healthier Cat ; Mark Elliotand Tony Pinkus