Köpekler için Homeopati

Köpekler için Homeopati Homeopati, sevimli dostumuz köpeklerin hastalıklarında uygulanan güvenilir ve etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Yaklaşık 200 yıl önce Samuel Hahnemann tarafından geliştirilmiş bütüncül (holistik), etkisi açıkça görülen ve bedenin kendi kendisini iyileştirmesine yardımcı olan bir sağlık sistemidir.


"Benzer benzeri tedavi eder" prensibi; Sağlıklı bir bedende belli hastalık semptomları gösteren bir maddenin benzer semptomları gösteren sağlıksız bir bedeni iyileştirebilmesine denir. Köpeklerde homeopati kullanımının ana amacı da köpeğimizin kendi özgün savunma ve bağışıklık sistemini harekete geçirerek kendi kendini tedavi etmesidir.

Homeopatik tedavide kullanılan maddelere homeopatik remedi diyoruz. Homeopatik remediler bitkilerden, minerallerden ve hayvansal maddelerden üretilir.


Homeopatik remedilerin klasik ilaçlardan farkı nedir?


Klasik tıp biliminde her hastalığa aynı medikal ilaç verilir ve hastalık semptomları yok edilir fakat çoğunlukla hastalık yok edilmez, bastırılır. İlaç içindeki maddelerin etkisi ile daha sonra bir başka bölgede hastalık oluşabilir veya ilaç yan etki gösterebilir.

Homeopatik tedavide aynı hastalık semptomları için aynı remedi verilmez. Hastanın kişilik, duygusal, fiziksel ve hastalık profiline uygun olan remedi verilir. Tedavi standartlaştırılmış teşhis ve sonrasında ilaç verilmesi şeklinde değil bireysel yani hastaya özgüdür. Homeopatik remedilerin toksik, yan etkileri yoktur. Doğal yöntemlerle organik maddelerden üretilirler ve içinde katkı maddeleri yoktur. En önemlisi de homeopatik remediler hayvan deneylerinde kullanılmaz ve hayvanlar üzerinde test edilmezler.

Homeopatik remedilerin içindeki maddeler seyreltilmiş olduklarından güvenle kullanılabilirler fakat zararsız diye bilinçsizce kullanılmamalıdır çünkü tümüyle zararsız değildirler. Homeopatik remediler, sadece doğru remedi ve doğru potens seçildiğinde ve belli bir süre kullanıldığında veya homeopatik bir veteriner hekimin rehberliğinde kullanıldığında tümüyle zararsızdır.

Köpeklerde hangi hastalıklar homeopati ile tedavi edilebilir?


Homeopati köpeklerde kronik rahatsızlıklar, deri hastalıkları, kronik gastrik, bağırsakla ilgili rahatsızlıklar, astım, alerji, eklemlerle ilgili rahatsızlıklar gibi pek çok hastalıkta başarıyla uygulanabilmektedir. Homeopatik remediler, tedavisi zor olan eklem problemleri, kanser gibi hastalıklarda yan etki göstermeden acıları azaltmak ve köpeğin yaşam kalitesini biraz olsun yükseltmek için kullanılır. Bununla birlikte akut ishal, kanama, böcek sokmaları gibi akut rahatsızlıklarda ve yaralanmalarda başarıyla kullanılır. Ve genelde doğru seçilmiş bir homeopatik remedi medikal ilaçlardan daha hızlı etki gösterir.

Homeopatik Remediyi köpeğime nasıl veririm?

Köpeğinize remediyi aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak verebilirsiniz:

- yuvarlak topları doğrudan ağzına dökün

- çok az su içinde eritin

- ağzına dökebileceğiniz şekilde toz haline getirin


Bu arada aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

- yuvarlak topları elinize almayın çünkü etkisi silinir.

- mamasının ya da herhangi bir gıdanın,sıvının içine karıştırmayın

- remediyi vermeden önce yarım saat ve verdikten sonra yarım saat herhangi bir şey yiyip içmemesine dikkat edin

- köpeğiniz homeopatik tedavi görürken başka medikal ilaç içirmeyin, tedavi süresinde beraberinde bitkisel karışımlar kullanmak istiyorsanız homeopat veteriner hekiminize danışın

- homeopatik tedavi süresi içinde aşı yaptırmayın, yaptırmanız gerekli ise homeopat veteriner hekiminize danışın


kaynak : Dogs and Homoeopathy, The Owner's Companion - Mark Elliott and Tony Pinkus,ainsworth