MUCİZENİN ADI ARNICA

MUCİZENİN ADI ARNICA

Arnica homeopatinin en sık kullanılan ilacıdır. Acil homeopati denince akla gelen ilk ilaç. Her evde olması gerekir, herkesin çantasında taşıması gerekir.  Özellikle bebeği ya da küçük çocuğu olanların mutlaka taşıması gerekir.

Arnica çok güzel bir dağ bitkisi. Öküzgözü çiçeği, Kurt çiçeği, Çürük otu, Kas otu, Mastı çiçeği, Altın çiçek, Türkistan çiçeği, Türk çiçeği, Morluk otu, Yara otu, Kaza otu, Sarı çiçek, Dağ tütünü diğer isimleri.  Ancak en çok arnica ya da dağ tütünü ismi ile bilinmektedir. Dağlık bölgelerde patika kenarlarında yetişir. Dağda yürürken başımıza gelebilecek kazalara karşı ilaç hemen yanı başımızdadır. Arnika bitkisi yaklaşık 30 cm çevresinde kendi ailesi dışındaki bitkilerin yetişmesine izin vermez. Orta Avrupa’nın dağlık kesimleriyle Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yetişen bu bitki Türkiye’de görülmez.  20-60 cm. boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir.

Akut hastalıkların tedavisinde kullanılır. Travma, şok, darbe, ezik ,  ayrıca ameliyat , doğum gibi bizim oluşturduğumuz travmalardan sonra da kullanılır. Özellikle travmadan sonra bir kişi “ben iyiyim bir şeyim yok” diyerek sizi uzaklaştırıyorsa ona hemen arnica gerekir. Homeopatinin ağrı kesicisi gibi kullanılır o yüzden hakkında en çok çalışma yapılmış, en çok deneyimlenmiş ilacıdır. Her türlü sıkıntı ve ağrıda verilebilir. Baş ağrısı, karın ağrısı, bazı enfeksiyonlu durumlarda ,  eklem ağrılarında , kanamada pıhtılaşma bozukluğu olduğu durumlarda başarıyla kullanılır. Diş çektirmek ve / veya diş hekimi müdahalesi sonrası hem ağrıyı azaltır hem de kanamayı azaltır. Ayrıca iflas gibi şiddetli duygusal travmalarda da işe yarayabilir.  Uzan zamandır arnicanın kremleri  analjezik amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye’de eczanelerde satılan ilk homeopatik ilaçtır. Her ne kadar homeopatik olarak getirilmese de.

Yüksek yerlerde yetişen bu bitkinin dağda yayılan koyun ve keçiler tarafından iyi tanındığını ve bilindiğini biliyoruz. Canı yanan hayvanlar bu çiçeği yiyerek kendilerini şifalandırır.  Ayrıca dağ köylülerinin de, değişik amaçlar için değişik şekillerde hazırladıkları arnika bitkisini kullandığı kayıtlarda vardır. Homeopati daha çok ağızdan alınmasını tavsiye eder ancak bazı ilaçlar için haricen kullanılan merhemler vardır. Arnica hem ağızdan hem de krem formu yaygın kullanılan bir homeopatik ilaçtır. Arnica her tür şok  ve travma tedavisinde kullanılan ve iyi sonuç veren ; mucize bir çiçektir.