OBEZİTE VE HOMEOPATİ

OBEZİTE VE HOMEOPATİ

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Basit bir formül vücut kitle indeksi  tanımı kolaylaştırmakta. Vücut kitle endeksi(VKİ), vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilir. Sonuç olarak elde edilen değer yani beden kitle endeksi aşağıdaki aralıklarda değerlendirilir. Bu değer Dünya Sağlık Örgütü’ne göre;

18.5 altında VKİ Az kilolu

18.5 - 24.9  Normal Kilo

25.0 - 29.9  Fazla Kilo

30.0 - 39.9  Obez

40.5 'ın üzeri Morbid (ciddî)

50 ve üstü Süper obez olarak belirlenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır .Yani sorun sadece estetik değil sağlık da bozulmaktadır. Bu hastaların pek çoğunda zaman içinde insülin direnci veya diabet, yüksek tansiyon, solunum yetmezliği gibi ciddi sistemik problemler görülmektedir. Obezite yaşı da giderek düştü pek çok obez çocuklar görülmeye başlandı. Obezitenin pek çok sebebi olabilir. Hormonal ve endokrin sebepler gibi tıbbi sebepler de olabilir. Ancak obezitenin daha yaygın diğer sebepleri; yeme ve hareket alışkanlıkları, sosyokültürel nedenler,  psikolojik nedenler ve yeme bozukluklarıdır.

İnsanlar diyet ve egzersizle biraz kilo veriyorlar ancak sonra tekrar kilo alıyorlar. Kilo almanın zeminindeki sosyolojik, psikolojik ya da fizyolojik sebep çözülmeden yapılan her diyet ve tedavi boşa gitmiş bir tedavi olacaktır. Obezite tedavisinde tek bir çözüm değil multidisipliner bir çözüm bulunmalıdır. Hasta bir bütün olarak değerlendirmeli, homeopatik tedavi, diyet, egzersiz programı ve hatta psikolojik destek hep beraber verilmelidir.

Obezite tedavisinde en sık kullanılan homeopatik ilaçlar:

Obez çocuklarda kilo verdirmek için en sık kullanılan remediler;

Calcera carbonica; Şişman ve hantal çocukların ve erişkinlerin obezite tedavisinde kullanılır. Özellikle karın bölgesinde yağlanma  varsa metabolizma biraz yavaş çalışıyorsa düşünülmelidir. Kafasında terlemesi olan ve soğuğu tolere edemeyen kilolu kişilerde yapısal  olarak kullanılabilir. Haşlanmış yumurtayı çok sever ayrıca tebeşir, kil, kireç gibi sıra dışı şeyler yemeyi de seven insanlar için calc. Carbonica iyi bir seçenek olabilir.

Hamilelik sonrası kilo tedavisinde ve hipotroidizme bağlı kilo tedavisinde de diğer özelliklerine de bakarak cal. Carb. Kullanılabilir.

Antimonium Crudum;  Huzursuz , aksi ve obez çocukların özellikle de turşu gibi şeyleri yeme alışkanlıkları olanlarda akla gelmesi gereken remedi. Dokunulmaktan ve onlara bakılmasından hoşlanmazlar.  Üst beden alt bedene göre daha şişmandır(bacakları ince şişman insanlar). Kabızlık ya da ishal olabilir. Buradaki ana tema ekşi, tuzlu, turşu gibi yiyecekleri  seven obez çocuklar.

Baryta Carbonica: Utangaç ve donuk obez  çocuklardır. Çok kolay soğuk algınlığı gelişir sık boğaz enfeksiyonlarına yakalanırlar.

Polikistik over sendromundan muzdarip şişman kadınlar:

Pulsatilla, sepia, natrum  uriaticum, calcera carb. Remedileri olabilir.

Natrum Muriaticum: Genelde bedenin alt tarafı, basenler üst tarafına göre daha şişmandır. Depresyon ve üzüntüyle birlikte olan kilolarda akla gelmelidir. Yapısal olarak güneşi ve sıcağı tolere edemezler, tuz severler. Başkalarının yanında ağlamayı, teselliyi sevmezler ancak  yalnız kaldıklarında ağlarlar. Duygusal ve kırılgandırlar ancak göstermezler.

Bağırsak sorunlarıyla birlikte fazla kiloda Alumina ya da nıx vomica:

Alumina da sadece bağırsaklar değil tüm vücut fonksiyonları ve bağırsaklar yavaştır. Konstipasyon mevcuttur. Metabolizma da yavaştır.

Nux Vomica: Şişmanlamasının sebebi kötü alışkanlıklarıdır, sedanter yaşamasıdır. Baharatlı , yağlı yiyecekleri sever, alkol, kahve sigara gibi alışkanlıklara yatkınlığı vardır. Kabızlık vardır ancak kişi acil dışkılama ihtiyacı hisseder ve çok küçük bir parçayı zorla yapabilir. Soğuk havaya toleransı yoktur. Ayrıca hırslıdır ve dış görünümüne önem verir.

Lycopodium: Bu remediye ihtiyacı olan insanların her zaman bir gaz ve kabızlık sorunları vardır.  Sıcak yemek ve içecek severler kapasitelerinin üstünde yerler. Tatlıya düşkündürler. Karın bölgesinde bir kilo vardır. Arkadan bakıldığında zayıf ancak önden şişman görünen insanlar.   Alay edilmeye karşı hassastırlar ve çok çabuk öfkelenirler.

 

NOT: Burada adı geçen remediler tedavi amaçlı değil bilgi amaçlı sıralanmıştır.

 

REFERANSLAR

 

1-http://beslenme.gov.tr/index.php?page=45

2-http://www.drhomeo.com/obesity/natural-homeopathic-remedies-for-weight-loss/

3-http://treatment.hpathy.com/homeo-medicine/homeopathy-obesity/

4-http://www.askdrshah.com/obesity.aspx

5-Homeopathic Remedies ; a quick and easy guide to common disorders ; Asa Hersoff; 1999

6-Homeopatik Remediler Kullanım Kılavuzu;Dr. Roger Morrison ;2015