RADYOTERAPİ VE KEMOTERAPİ YAN ETKİLERİ İÇİN HOMEOPATİ

RADYOTERAPİ VE KEMOTERAPİ YAN ETKİLERİ İÇİN HOMEOPATİ

Kanser kelimesi kimsenin duymak istemediği bir kelimedir. Hem tanıyı alan hem de sevdikleri için zorlu bir süreç.  Ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi gibi yoğun ve sıkıntılı bir dizi tedavi süreci gerektirmektedir. Radyoterapi ve kemoterapi yan etkileri çok şiddetli olabiliyor ve pek çok kişi yan etkilerle baş edebilmek için homeopatiye yöneliyor.

Radyoterapi ve Kemoterapi ne demektir?

Radyoterapi ve kemoterapi günümüzde kanser tedavisinde kullanılan konvansiyonel yöntemdir. Tümörü parçalamak ve küçültmek için kullanılır. Tümörün yayılmasını ya da tekrarlamasını önlemek ya da cerrahiye hazırlamak için kullanılır.

Radyoterapi;  radyasyon makinesinden gelen ışınların tümör hücresine yönlendirilerek ya da küçük miktarlardaki radyoaktif madde tümör içine veya yakınına verilerek kanser hücrelerini yok etmek için kullanılır.

Kemoterapi; kimyasal bazı ajanların vücuda enjeksiyon yoluyla, ağızdan veya deriden verilmek suretiyle kanser hücrelerini yok etmeyi hedefleyen yöntemdir.

Her iki yöntemde de kanser hücrelerinin kromozomsal yapısı bozularak bölünmesi ve çoğalması engellenmeye çalışılır. Kanser hücresi hızla çoğalan bir yapıya sahiptir.  Ancak bunu yaparken pek çok yan etkiye de sebep olur.

Kanser Tedavisinde Yan Etkiler Nelerdir?

Kısa süreli yan etkileri; bulantı, kusma, halsizlik, iştah kaybı, deride lekelenmeler şeklindedir.

Uzun dönemde:

Fibrozis; maruz kalınan dokularda sertleşme

Ciltte yaralar

Gözler, ağız, vajinada mukozada kuruluk, ter bezlerinde kuruluk

Kalp hastalığı, özellikle göğüs bölgesi radyoterapilerinden sonra

Bilişsel bozukluklar, özellikle beyin bölgesine yapılan radyoterapiler sonrası

Sadece kanser hücreleri değil vücuttaki tüm hızlı bölünen hücreler tedaviden etkileneceği için bazı yan etkiler görülür.

Bağırsak hücreleri de etkilenir ve diyare olur

Kan hücreleri etkilenir ve enfeksiyon riski artar.

Saç folikülleri etkilenir saç dökülmesi görülür.

Ağız mukozası etkilenir, stomatit, ağız içinde enfeksiyon ve ülserasyon izlenir.

 

 

 Yan Etkiler için Homeopatik  Tedavi

Homeopati; kemoterapi ve radyoterapi yan etkilerini azaltmak için alternatif yöntem arayanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Aşağıdaki destekleyici araştırmalar nasıl yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ciltte Inflamasyon ve kaşıntı

1.   Radyodermatit(ciltte radyasyon tarafından oluşan reaksiyon);  Belladona ve X-Ray remedileri ile hafifletildi .Her iki remedide plasebodan ve önerilen konvansiyonel yöntemlerden  daha etkiliydi .[1]

2.   Apis mellifica,  arı sokmasından hazırlanan bir remedi; gine domuzlarında  radyasonla oluşturulmuş eritemadan (ciltte kızarıklık) koruduğu gösterildi. [2]

3.    Calendula officinalis kremleri meme kanseri nedeniyle radyasyon alan kadınlarda ağrı ve dermatit insidansını azaltmaktadır. Plasebo ve önerilen konvansiyonel tedavilerden daha etkilidir. [3] (Note: Krem calendula içermekteydi homeopatik hazırlanmamıştı, semptom benzerliğine göre verildiğinden homeopatik olarak kullanılmıştır. Potentisation homeopati için şart değildir, faydalarını göstermek için başka  bir yol.

4.   25 hastada 9 farklı homeopatik remedi radyasyon sonrası kaşıntı için bireyselleştirilerek kullanıldı. (Not: Homeopatik reçeteleme prosedürüne göre ilk remedi etkili olmazsa semptomlarına göre 2. Bir remedi reçetelenir. 25 hastadan 14 (%56) ilk remediye cevap verdi, 9 hastadan 7 si 2. Remediye yanıt verdi. Toplamada 25 hastadan 21’i %(84) başarılı bir şekilde tedavi edildi. Remediler; Floricum asidum (9/13), Rhus- toxicodendron (3/5),Causticum (2/3), Ignatia( 2/2),Psorinum (2/2), Gamma-ray (2/2) ve kali- bichromicum (1/1).(4)

 

Kromozomal hasar

  1. 1.      Beyaz farelere homeopatik Ginseng ve Ruta graveolans radyasyon öncesi ve sonrası verildiğinde plaseboya göre daha az kromozal hasar oluşturduğu gösterildi.[5]
  1. Hindistan’da deney fareleriyle yapılan bir araştırmada homeopatik remedilerin hücre içindeki genetik materyali düzenleyerek koruyucu etki ettiği gösterildi.[6]

 

 

Bulantı ve Kusma

Herhangi bir nedenle oluşan bulantı kusma için homeopatlar tarafından kullanılan belli bir homeopatik remedi yoktur. Başarılı tedavi için şikâyetin bireysel özelliklerine tam uyan remedi seçilmelidir.

Stomatit (Ağız mukoza inflamasyonu ve ülserasyonu)

Traumeel,  başka bir kompleks remedi; kemik iliği transplantasyonu yapılan kemoterapiye bağlı stomatit gelişmiş hastalarda kullanılmaktadır. Hastaların pek çoğu çocuktu. Bu remedi kompleksinin içeriği; Aconitum napellus,Arnica montana, Belladona, Bellis perennis, Calendula officinalis, Chamomilla, Echinaces, Echinacea purpura, Hamamelis virginiana, Hepar sulphuris calcerum, Hypericum perforatum, Mercurius solubilis, Millefolium and Symphytum officinaleum officinale.[7]

 

Tautopathik Yaklaşım

Tautopathy ; Homeopatinin bir dalıdır. Hastanın şikayetleri o şikayetleri oluşturan kimyasal veya ilaçların potentize edilmiş halleriyle tedavi edilir. Aşağıdaki 3 çalışma ile tautopatik yaklaşım gösterilmiştir.

  1. Ratlarda karaciğer kanserine karşı karsinojenlerden elde edilen potantize karsinojenlerin  koruyucu etkisi gösterildi.  [8]
  2. Potentize edilmiş convansiyonel immunoterapi ilaçlarının ; tümör nekroz faktörü gibi ; kendi dozlarındaki yan etkileri azalttığı gösterildi.[9]
  3. Homeopathik x-ray meme kanseri tedasinde kullanılan radyoterapi sonrası radyodermatit semptomlarını rahatlatmak için kullanıldı.[10]

 

Homeopatiden En İyi Faydalanmak

 

Homoeopatik ilaçların etkileri, durumun ya da hastalığın adıyla değil, kişinin benzersiz semptomlarına göre reçete edildiğinde çok kapsamlıdır.

Yukarıdaki araştırmaların çoğu, tek bir semptomun veya kullanılan kombinasyonların (kombinasyon ilaçları) "atış silahı" yaklaşımıyla tedavisine odaklanırken, homeopati, öngörülen farklı ilaçlar yerine bireyin semptom kümesinin eşleşen  tek bir remedi  ile tedavi eder. Semptomları tek tek tedavi etmekten daha iyidir.

Örneğin, Cadmium sulphuricum kemoterapi ve radyoterapi yan etkilerini tedavi etmekte iyi bilinen remedilerden biridir. Kemoterapi ve radyoterapi semptom kümesi; halsizlik, üşüme, bulantı, kusma, anoreksiya, kilo kaybı ve saç dökülmesi gibi; benzer yan etkiler oluşturur. 

Bütün bu semptomlar her bir semptom için ayrı bir remedi yerine tek bir remedi ile giderilebilir.

Homeopatide  aynı zamanda belirli bir sorunun tedavisinde birden fazla çare vardır Örneğin, arsenicum  albüm , Ipecacuanha, Nux vomica, Phosphorus, Tabacum ;  hastanın bulantılarının susuzlukla veya  susamamasına; dilinde pas olup olmamasına , sıcakla iyileşmesi veya kötüleşmesine, hastanın huzursuz  veya sessiz  olması gibi semptomlarına göre seçilebilir. Hastanın bulantı semptomlarının farklı özelliklerine göre seçilen remedi en iyi seçenek olacaktır.

Homeopati evde kullanılabilecek güvenli ve basit bir yöntem olmasına rağmen radyoterapi ve kemoterapi yan etkilerini tedavi etmek için kendi kendine tedavi yerine deneyimli bir homeopat tercih edilmelidir. Deneyimli bir homeopat hastaya en çok uyan remediyi daha kolay seçecektir.

 

Önemli: Korunma ve Önlemler

Yeni bir Cochrane incelemesi, homeopatinin radyoterapi ve kemoterapinin olumsuz etkileri için bir tedavi olarak kullanıldığı durumlarda ciddi bir yan etki veya etkileşim olmadığını buldu. [11] Bunun beklenmesi gerektiği halde (yan etkilerin olmaması ve etkileşimlerin homeopatik tedavinin özelliklerinden biri olmamasına rağmen), bu yan etkileri tedavi etmektense önlemek için homeopati kullanma konusuna dikkat edilmelidir.

 Homeopati  sorunları sadece tedavi etmez, aynı zamanda bunları  önleyebilir -  yukarıda listelenen araştırmalardan bazıları buna işaret etmektedir. Bu nedenle, kemoterapi ve radyoterapi yan etkileri için homoeopatik ilaçlar yan etkiler ortaya çıkmadan önce verilmemelidir çünkü yaklaşımların hücre yok edici etkilerini de engelleyebileceğinden tedaviden hemen sonra kullanılmaları daha uygundur.  Bu alanda daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, homeopatiyi tedaviden sonra yan etkiler ortaya çıktıkça kullanmak akıllıca olacaktır. Homeopatinin ,  yan etkilerden korunmak yerine tedavi edici olarak kullanılması daha iyi olacaktır.

 

Başlarken

Başta söylendiği gibi kimse kanser tanısı almak istemez ancak eğer böyle bir şeyle karşı karşıya gelinirse yüzleşmek için aile, dostlar ve güvenilir sağlık çalışanlarının desteği gerekir. Bütün seçenekleri gördükten sonra radyoterapi ve kemoterapi seçimi yapılırsa homeopatinin her türlü yan etkiyi azaltmada yardımcı olabileceği unutulmamalıdır.

 

Not: Bu makalede adı geçen remediler (ve geçemeyenler) homeopatinin kanser tedavisinde yan etkileri azaltabildiğini göstermektedir. Homeopati aynı zamanda kanser tedavisinde kullanılabilir ancak bu başka bir makalenin konusudur.

http://homeopathyplus.com/homeopathy-for-radiotherapy-and-chemotherapy-side-effects/

References

 [1] Balzarini, A.,Felisi, E,. Martini, A et al., Efficacy of Homeopathic Treatment of Skin reactions During Radiotherapy for Breast Cancer: A Randomised, Double-Blind Clinical Trial,” British Homeopathic Journal, (2000)Jan:89(1):8-12.

[2] Bildet, J., Guyot, M., Bonini, F., et al., Demonstrating the Effects of Apis mellifica and Apium virus Dilutions on Erythema Induced by U.V. Radiation on Guinea Pigs, Berlin Journal of Research in Homeopathy,1990,1:28.

[3] Pommier, P, et al., Phase II Randomized Trial of Calendula officinalis Compared with Trolamine for the Prevention of Acute Dermatitis During Irradiation for Breast Cancer, Journal of Clinical Oncology, 2004, 22:1147-1453.

[4] Schlappack O., Homeopathic treatment of radiation-induced itching in breast cancer patients. A prospective observational study. Homeopathy. 2004 Oct;93(4):210-5.

[5] Khuda-Bukhsh, A.R., Banik, S.,Assessment of Cytogenetic Damage in X-irradiated Mice and its Alteration by Oral Administration of Potentized Homeopathic Drug, Ginseng D200, Berlin Journal of Research in Homeopathy, 1991, 1,4/5:254. Also Khuda-Bukhsh, A.R. Maity, S., Alteration of Cytogenetic Effects by Oral Administration of Potentized Homeopathic Drug, Ruta graveolens in Mice Exposed to Sub-lethal X-radiation, Berlin Journal of Research in Homeopathy, 1991, 1, 4/5:264.

[6] Anisur Rahman Khuda-Bukhsh. Mice as a model for homeopathy research. Homeopathy, Volume 98, Issue 4, October 2009, Pages 267-27.

[7] Oberbaum, Yaniv, Ben-Gal, 2001. Homeopathic Medication TRAUMEEL S Reduces Chemotherapy-Induced Stomatitis in Children. Cancer, 2001:Vol 92, No 3, pp 684-690.

[8] De Gerlach, J., and Lans, M.,Modulation of Experimental Rat Liver Carcinogenesis by Ultra Low Doses of the Carcinogens, in M. Doutremepuich, Ultra Low Doses, Washington, D.C./London: Taylor and Francis, 1991.

[9] Safrit, S, and Bonavida, B., Sensitivity of Resistant Human Tumor Cell Lines to TNF and Adriamycin Used in Combination, Cancer Research, 1992, 52: 6630-37.

[10] Balzarini A, Felisi E, Martini A, De Conno F.Efficacy of homeopathic treatment of skin reactions during radiotherapy for breast cancer: a randomised, double-blind clinical trial. British Homeopathic Journal. 2000 Jan;89(1):8-12.

[11] Kassab S, Cummings M, Berkovitz S, van Haselen R, Fisher P. Homeopathic medicines for adverse effects of cancer treatments. Cochrane Database of Systematic Reviews 2009, Issue 2. Art. No.: CD004845. DOI: 10.1002/14651858.CD004845.pub2.

[12] Grimmer A. Homoeopathic  War Remedies: Homoeopathic Recorder LXVI: March 1951 p.263

[13] Grimmer A. Differentiating Symptoms of the Cadmium Salts: Homoeopathic Recorder: Sept 193o p.675