SİGARAYA HOMEOPATİ İLE ELVEDA

SİGARAYA HOMEOPATİ İLE ELVEDA  Sigara tüm dünya genelinde ölüm nedenlerinin en başında gelir. Yalnızca akciğer kanserinin değil, mesane, serviks, larinks, dil ve ağız kanserlerinin de en önemli nedenlerindendir. Sigara tek başına kansere neden olmadığında bile doku hücresinin kendini yenileyebilme kapasitesini azaltarak kanser oluşumuna zemin hazırlar ve dolayısıyla tüm kanserler için risk faktörüdür. Tek kötü etkisi elbette kanser değil. Dünyada en önemli 2. Ölüm sebebi de kalp ve damar hastalıklarıdır. Kanser ayrıca bu hastalıkların oluşumunu hızlandırıp damar yapısını ve elastikiyetini bozarak da bu hastalıkların oluşmasını artırmaktadır. KOAH (kronik obstriktif akciğer hastalığı), anfizem   gibi tıkayıcı solunum yolu hastalıklarına neden olur ve bu hastalıklardan öldürmese bile süründürür.

Gerçekte sigara içen herkes sigaranın kötü özelliklerini bilir ancak yine de bundan uzaklaşamaz.  Sigara paketlerinin üzerine sigara öldürür yazmak sadece sigara üreten firmaları korumaya yaramakta insanları sigaradan uzaklaştırmamaktadır. Sigaranın bağımlılığını değişik şekillerde açıklayanlar var. Sigara hem fizyolojik hem psikolojik bağımlılık yaratır. Sigaranın içindeki tütün(nikotin) ve diğer katkı maddeleri fizyolojik bağımlılığın oluşmasına neden olur. Genelde ergenlik çağında ya da erken üniversite çağlarında bir gruba ait olma, özgüvenli görünme çabası bir süre sonra bağımlılık gelişmesiyle tiryakiliğe yol açar. Bazen yalnızlığı paylaşan arkadaş bazen de hüznü dağıtan bir dost gibi görünse de aslında iyi bir arkadaş olmadığını herkes bilir.  Çok sinsi bir arkadaş olduğundan zararını ancak iş işten geçtikten sonra görmek mümkün olmaktadır. OSHO sigara konusunda şöyle demiştir. 'Hiç dikkat ettin mi? Ne zaman sıkıntıya girsen sigara içmeye başlarsın. Bu , sıkıntıdan kurtulmanın bir yoludur; sigara içerek meşgul olursun. Sigara içmek senin tekrar bir çocuk gibi hissetmeni; sıkıntısız , sorumsuz , olmanı sağlar çünkü sigara sembolik bir memedir. İçeri giden sıcak duman seni annenin memesini emdiğin günlere ılık sütün içine gittiği günlere götürür, meme ucu artık sigara olmuştur. Sigara sembolik bir meme ucudur.'

Homeopati insanı bütün olarak ele alan ve tedavi eden doğal bir tedavi sistemidir. Burada  araştırılan şey kişi nasıl bir kişi, neden madde kullanımına itilmiş  baş edemediği sorun ne ona bakılır ve tedavi buna göre planlanır.

İstenmeyen duyguların baskılanması, üzüntü ve anksiyete giderici olarak tercih edildiğinde ignatia akla gelmelidir. Bazı kişiler de her konuda bağımlılığa daha yatkınlardır ve onlar için belki nux vomica, medorrhinum, staphysagria düşünülmelidir.

Caladium:  Tütüne karşı istek mevcuttur. Kalp üzerine olumsuz etkilerinde astımda akla gelebilir. Baş ağrısı, bulantı, vertigo gibi semptomları varken tütün kullanılırsa sigaraya tiksinti gelişebilir. Anahtar sözcük;  hareketle kötüleşen semptomlar, sese karşı hassas,  sinirli ve huzursuz kişiler, çok unutkanlar, aşırı gözü pekler.

Ignatia:   Sigaraya isteği, değişken mod, üzgün, öfkeli, kırgın, tikleri olan kişiler. Baş ağrısı kafanın içinde küçük noktalar halinde. Çok hassas, idealist tipler. Bastırılmış  yas, kırgınlık öfke olabilir. Ağızda acı tat, acı acı geğirme, boğazında düğüm gibi tıkanıklık diğer anahtar kelimelerdir.

Nux Vomica:  Tüm uyarıcıları kötüye kullanma eğilimi vardır. Spastik kolon, hazımsızlık, iştah azalması, ağızda acı tat olabilir. Genel olarak yargılayıcı, sinirli ve küfürbaz olabilirler. Uykusuzluk olabilir. Soğuk, hava akımı, uykudan uyanmak şikâyetlerini kötüleştirebilir.

Plantago:  Tütüne aşırı istek duyar daha çok çiğnemeye. Küçük noktalar halinde batan ağrıları olur. Kulak ağrısı, göz ağrısı, diş ağrısı ve nevraljisi olur. Gürültüye hassastır. Tütün uykusuzluğa neden olur. Sabırsız aceleci tiplerdir. Sıcak oda, dinlenmek kötü gelir, hareket iyi gelir.

Tabacum : Sabah erken kalkınca baş ağrısı, baş dönmesi olabilir. Soğuk el ve ayaklar, bitkinlik, hipertansiyon, konsantrasyon eksikliği diğer anahtar semptomlar. Hareketle kötüleşen, yavaş hareketle iyileşen semptomlar. Ayrıca sigara dumanından elde edilen düşük potensli remedileri akut sigara krizlerinde kullanmak mümkün.