Sufizm ve Homeopati

Sufizm ve Homeopati

Hastalık; gerçeğin hatalı algılanmasından ibarettir;  "hastalık delüzyondur." der  ünlü homeopat Dr. R. Sankaran.  Sufi üstadlar dader ki bu hayatın kendisi delüzyondur. Bu hayatta karşılaştığımız her şey aynamızdır. Sadece insanlar değil olaylar ve hastalıklar da aynadır ; bizim farkındalığımızı artırmak için vardırlar. Aşk da öfke de bütün duygularımız bize bizi anlatır. İçimizdeki güzelliği, sevgiyi en güzel yansıtan gözlere aşık oluruz. İçimizdeki korkularımızla bizi yüzleştirenden de nefret ederiz. Hayat olduğu gibi akıp gider, biz içinden bize lazım olanla karşılaşırız. Bazen karşılaştıklarımızı anlarız değişiriz bazen de fark etmeyiz. Eğer fark etmezsek aynı şeylerle tekrar tekrar karşılaşırız ta ki öğrenene kadar. İşte bu aynalıktır.  Homeopatideki benzerin benzeri tedavi etme prensibini hatırlatmıyor mu?

Yüzyılın korkunç hastalığı kansere yakalananlarda bu tür hadiselere rastlarız. “Kanser olduğumu öğrendim hayatım değişti” cümlesini kaç kez duymuşsunuzdur. Evet kanserle savaşılmaz. Kanser düşman değil dosttur.Ruhumuz için iyi ve yolunda olmayan şeyler olduğunu gösterir bazen.

Bütün kutsal kitaplar; bütün üstadlar her derdin dermanınında bu dünya üzerinde olduğunu anlatır bize. Homeopatide yaklaşık 4000 madde ilaç olarak kullanılmaktadır. Yeryüzündeki her bitki, tuz ve hayvansal ürün tek tek denenerek kullanıma girmiştir 200 yıl içinde. Bir madde homeopatik ilkelere göre alınır ve sağlıklı bireylere verilir ve onların hissettiği fiziksel,duygusal değişimler kaydedilir. Böylelikle her maddenin karakteristiğiçıkarılır. Hastalığınıza en çok benzeyen madde onu aynı zamanda iyileştirecek olan maddedir. Bize bizi anlatan maddeyi bulduğumuzda sadece fiziksel olarak değil ruhsal boyutta da şifa kazanırız.  Doğalmaddeler pek çok kez sulandırılarak ve çalkalanarak hazırlanır. Hedeflenen maddenin kendisini değil maddenin taşıdığı bilgiyi,esansı, ruhu hastaya vermektir.

Şifacı ancak O’na aracılık eder. İnsanlar, doktorlar şifa dağıtmazlar. O’ndan geleni O’na geri verirler. Homeopat  maddelerin dilini öğrenerek maddelerin iyileştirme bilgisini insanların kullanmasını sağlar. Şifa her zaman doğadan; O’ndan gelir.


Sufi