TİROİD BEZİ HASTALIKLARI VE HOMEOPATİ İLE TEDAVİSİ

TİROİD BEZİ HASTALIKLARI VE HOMEOPATİ İLE TEDAVİSİ

Tiroid hastalıkları giderek artmakta çünkü tiroid bezi radyoaktif maddelere ve iyoda karşı çok duyarlıdır. Dünya giderek radyoaktif olarak kirlendiğinden tiroid beziyle ilişkili hastalıklar da artmaktadır.  Ülkemizde iyot eksikliğine bağlı endemik guatr gözlendiğinden uzunca bir süredir iyotlu tuzlar satılmaktadır ancak tek başına iyot eksikliği guatr nedeni değildir.   Ayrıca tiroid bezinde hastalık gelişmiş kişilerin iyotlu tuz yemeleri sakıncalıdır.

Enerji  terapileri açısından bakarsak meseleye; boğaz 5. Çakraya denk gelmektedir. 5. Çakra ifade merkezidir ve kendini iyi ifade edememek de tiroid bezi hastalıklarına yol açar.

Tiroid bezi boğazda âdem elması diye tarif edilen kıkırdağın altında sağlı sollu yerleşmiş iki küçük bezden ibarettir.  Tiroid hormonları salgılar ki bu hormonlar vücut metabolizmasını düzenler. Ayrıca bebeklikten itibaren eksik olanlarda zekâ geriliğine neden olabilir, tiroid hastalığı olan gebelerin ve onların bebeklerinin yakın takibi gerekmektedir.

Guatr

Guatr; tiroid bezinin büyüdüğü durumlara verilen isimdir. Tiroid hormon seviyesi normal olduğu sürece guatr sakıncalı değildir. Ancak çok büyürse hastada solunum sıkıntısı, yutkunma zorluğu gibi şikâyetlere yol açar böyle durumlarda cerrahi gerektirebilir.

Tiroid Nodülü

Tiroid nodülü tiroid bezi içinde gelişen oluşumlardır. Her nodül kötü huylu değildir. Nodüllerin ultrason, sintigrafi ve biyopsi gibi yöntemlerle incelenmesi gerekir. Nodülün büyüklüğü, sayısı ve karakterine göre tedavi şekli belirlenir. Tiroidinde nodül olan herkesin mutlaka uzman tarafından incelenmesi gerekir.

Hipotiroidi

Tiroid bezinin çok az çalıştığı durumlardır. Yeterince tiroid hormonu salgılanamaz ve metabolizma bozuklukları ortaya çıkar. Uyku bozukluğu, çok uyuma, yorgunluk, saç dökülmesi, seste kalınlaşma, cilt bozuklukları, kabızlık, adet düzensizliği, ödem ve şuur bulanıklığına kadar giden şikâyetler görülebilir. Hipotiroidi nedenine yönelik tedavi yapılır ve eksik hormon yerine konulur. Mutlaka endokrin uzmanı  takibi gerekir.

Hipertiroidi

Tiroid bezinin aşırı çalıştığı durumlara verilen isimdir. Halk arasında zehirli guatr olarak da adlandırılmakta ancak tiroid bezinin aşırı büyümesine gerek yoktur.  Kaslarda zayıflık, yorgunluk, kalpte çarpıntı, uyku bozukluğu, kilo alamamak, ishal, artmış sinirlilik, ellerde titreme, göz bozuklukları, adet düzensizliği ve sıcağa tahammül edememek gibi şikâyetlere neden olur. Tiroid bezi salgısını azaltmaya yönelik tedavi verilir ve hipertioidiye neden olan hastalığın tedavisi de gerekir.  Uzman doktor takibi gerekir.

Hashimato tiroiditi

Otoimmün bir hastalıktır yani vücut tiroid bezine karşı reaksiyon gösterir. Tiroid bezi enflamasyonu diye de tanımlayabiliriz. Başlangıçta tiroid bezi büyür ancak sonra küçülmeye başlar. Sıklıkla hipotiroidi ile birlikte seyreder. Kadınlarda daha sık gözlenir. Ailesinde bulunanlar da risk altındadır.

Homeopatik olarak tiroid hastalığına verdiğimiz bir ilaç yok. Hastadan hikaye  alıp yapısal bir remedi verilir. Ancak tiroid hastaları gözlendiğinde en sık Nat Mur, Lachesis, Iodium, Calcera carbonica, Lycopus, Lycopodium, Spongia tosta, Ferrum iod, Nux Vom. kullanılmaktadır.

Iodium:

Tiroid bezinin hem çok çalıştığı hem de az çalıştığı durumlarda kullanılabilir ancak en çok Hipertioidi durumlarında kullanılır. Çarpıntı vardır, çok sıcaktır ve temiz hava açlığı çeker. Çok konuşan sabırsız, aceleci, huzursuz tiplerdir. Meşgul olmak, soğuk içecekler, yemek yemek iyi gelirken, sıcak iyi gelmez.

Lachesis

Hipertiodi, hashimato tiroiditi, çarpıntı, hipertansiyon, yüzde kızarıklık gibi belirtiler olabilir. Boğazda sıkışma, yutkunma güçlüğü, takılma gibi semptomlar tarif eder. Boynuna kolye bile takmayı tolere edemez. Sıcaktır. Çok konuşkan, şüpheci kıskanç yapıdadır. Güneşle ve uyumakla, alkolle kötü olur.

Nat Mur:

Yine guatr, hipertiroidi, exoftalmus, hipertansiyon gibi durumlarda düşünülmelidir. Çok halsiz ve zayıftır. Çarpıntı ve baş ağrısı hatta migreni olabilir. Yas, ya da duyguların baskılandığı durumlardan sonra hastalık geliştirir. Sıcak iyi gelmez. Serin ve açık hava iyi gelir.

NOT: Bu ilaçlar örnek ve öneridir tedavi için doktorunuz danışınız.